m protestantisme. De commissie die hem voorgedragen had, meende dan ook dat zij uitmuntend geslaagd was in haar zoeken naar een voorganger die jong was, die belangstelling had voor het werk onder de jeugd en die een voorname plaats innam in het vrijzinnig leven. Geboren in 1907 in het Groningse Marum als zoon van een vrijzinnig hervormde predikant, studeerde hij theologie in Leiden alsook enige tijd in Marburg en Heidelberg om in 1933 op een theolo gisch proefschrift te promoveren. Vanaf 1932 was hij predikant voor de vrijzinnig-hervormden in Velsen- IJmuiden Oost. Hij was iemand met een grote werk kracht: naast zijn werk in Velsen-IJmuiden en voor het I.V.V.C., was hij actief in het landelijk vrijzinnig jeugdwerk, verzorgde hij lezingen voor de V.P.R.O. (Vrijzinnig Protestantse Radio Omroep), was hij een vruchtbaar publicist en voorzitter van de Nederlandse Beweging voor Eenheid door Democratie (EDD). EDD werd opgericht op 27 juni 1935 uit veront rusting over de verrassende verkiezingswinst van de NSB bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten: 8 procent van de stemmen (in Schiedam 6 procent). Een voor die tijd politieke aardverschuiving. Opgericht in 1931 groeide zij uit tot een partij met vijftigduizend leden. Het nationaalsocialisme leek ook in Nederland voet aan de grond te krijgen. Faber had tijdens zijn studietijd in Duitsland, toen Hitier nog niet aan de macht was, al kennis gemaakt met de propaganda van de Nazi's, maar die had toen op hem nog geen diepe indruk gemaakt. Hij was de ontwikkelingen echter blijven volgen en zag de terroriserende macht van het regime en de vernietiging van de zwakke Duitse democratie. Hij werd dan ook geraakt toen hij na de genoemde verkiezingen een ingezonden stuk in het Algemeen Handelsblad van 21 april 1935 zag dat opriep 'om tegen de oprukkende horden zich teweer te stellen in een hecht geheel onpolitiek verband.' Hij schreef een brief waarin hij aangaf dat hij belangstel ling had om mee te doen aan een eventuele actie. Er kwam een bijeenkomst met adhesiebetuigers, wat leidde tot de oprichting van EDD op 27 juni 1935. Doel was om als een niet partijpolitiek gebonden beweging een volksbeweging op gang te brengen voor handhaving van de in de grondwet verankerde democratische regeringsvorm, burgerlijke vrijheden en rechtsstaat, versterking van vrijheid en recht onder het Nederlandse volk en versterking van een op de vaderlandse traditie voortbouwend moreel bewust zijn. Faber werd tot voorzitter gekozen. Zelf was hij lid van de Vrijzinnig Democratische Bond, een kleine sociaal-liberale partij die in 1946 samen met de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij (SDAP) en enige andere groeperingen in 1946 opging in de Partij van de Arbeid. Partijpolitiek heeft hij zich echter niet geprofileerd. Propaganda De doelstellingen van EDD impliceerden een bestrij ding van iedere dictatuur, zowel van het nationaal socialisme en het fascisme als het communisme. In de concrete tijdsomstandigheden betekende dit dat EDD zich in eerste instantie vooral tegen de NSB richtte, maar nadrukkelijk wees zij ook het communisme af. Zij wilde de bevolking mobiliseren en besefte dat zij voor een deel dezelfde wapens als de NSB moest gebruiken (uiteraard niet het geweld) zoals pamfletten, affiches, beleggen van vergaderingen en grote bijeenkomsten, brochures, kortom door propa ganda. De beweging groeide snel: zij kreeg een eigen propaganda-orgaan, een eigen bureau en het aantal afdelingen nam toe. Faber trad in vele plaatsen als Heije Faber. Fotoarchief: RD. Scyedam jaargang 46 nr. I 5

Scyedam | 2020 | | pagina 5