A eiqjuv ehfj tegen--cUctaUcuA- EENHEID DOOR DEMOCRATIE 1938). Ook in volgende afleveringen borduurde hij op dit thema voort. Als richtlijn voor de beweging publiceerde Faber in november 1938 zijn boek: 'Naar wijder horizon. Over de ziekten van dezen tijd en hun genezing door een vernieuwde democratie', met een voorwoord van Schermerhorn. Daarin ging hij uitvoerig in op EDD en haar taken en mogelijkheden tot vernieuwing van het gemeenschapsleven. Deze gedachten van een democratische volksgemeenschap vinden we terug in de rede die Faber hield op de door de Oranjevereni ging georganiseerde gala-avond ter gelegenheid van de geboorte van prinses Beatrix in het drukbezette Passagetheater op 9 februari 1938. Daar kwam in het verzuilde Nederland inderdaad volkseenheid tot uitdrukking, want sprekers waren ook wethouder M.M. van Velzen, die de zieke burgemeester F.L.J. van Flaaren verving, pastoor G.L. Binkhorst O.P. van de Flavenkerk en de hervormde predikant ds. K. de Bel. Faber constateerde dat het Nederlandse volk in deze dagen blijk had gegeven van een geweldige vreugde en eenheid. Hij sloot af met de woorden: 'Op een avond als deze is het goed, dat wij niet alleen juichen en feesten, maar tevens een belofte van trouw afleggen aan die gedachte van eenheid, een belofte van trouw aan het geslacht van de strijders voor onze onafhankelijkheid: van trouw aan Oranje, een belofte Oranje te maken tot de kracht en de vreugde van onze gehele Nederlandse natie.' Twee grote kanonnen Al voordat Faber naar Schiedam kwam, was EDD actiefin Schiedam. Met het oog op de Tweede Kamer verkiezingen van 26 mei 1937 verschenen advertenties in de Schiedamsche Courant van EDD om niet op communisten of nationaalsocialisten te stemmen. Op 25 mei 1937 vond een propaganda- en verkiezings vergadering plaats in Musis Sacrum (Lange Haven 115). Sprekers op deze drukbezochte bijeenkomst waren ds. G. Westmijse, voorganger van de Vrijzinnig Hervormden te Rotterdam, A. Jon kers, Indisch ambte naar met verlof in Nederland en mevrouw Fontanier- de Wit, die als 'liberale vrouw' haar inbreng leverde. Ieder sprak vanuit de eigen invalshoek over de gevaren van vooral de NSB en de betekenis van de democratie. Op 17 september vond de oprichting van de afdeling plaats. Deze telde zo'n tachtig leden. Elk lid betaalde drie gulden per jaar. Later in het jaar kregen de leden een circulaire waarin de democratische gedachte zoals die in de beginselverklaring van EDD was vastgelegd, uiteen werd gezet. Elk lid kon deze gedachte dan in eigen kring uitdragen. In de jaren daarna zijn nog verschillende propaganda- vergaderingen gehouden. Twee grote kanonnen traden op bij de bijeenkomst van 23 mei 1938, te weten de letterkundige, journalist en radiospreker (AVRO) dr. P.H. Ritter Jr., liberaal, en Koos Vorrink, voorzitter van de SDAP. Dat zij gezamenlijk konden optreden was omdat zowel liberalen en sociaal-democraten de niet partijpolitieke beweging Eenheid door Demo- Neemt nooit proeven met vuur naast een hooiberg: Er zijn menschen, die zich democraten noe men en die meenen, dat er geen beter middel is om de Democratie wakker te schudden, dan door den invloed der dic tatoriale groepen te vergrooten. - Zij raden daarom aan voorloopig eens op nationaal socialisten en communisten te stemmen. Met klem legt "Eenheid door Democratie": Indien gij op communisten of nationaal socialisten stemt, richt gij Uw land en Uw gezin ten gronde. Stemt daarom op de M partij, die beantwoordt aan Uw geloof, r* JkVV Wm aan Uwe inzichten en aan Uwe verwach- 3x4^1 B vC/ tingen, maar stemt tegen dictatuur! I Man van de stad, man van het land, I Houdt eigen lot in eigen hand. Nederlandsche Beweging voor Secretariaat: S ta l i o n.i t r a a t 16 - Utrecht "Manifest aan het Nederlandsche volk!" Uitge geven door Eenheid door Democratie, 1937. Bron: Historisch Centrum Leeuwarden. Scyedam jaargang 46 nr. 1 7

Scyedam | 2020 | | pagina 7