EENHEID DOOR DEMOCRATIE cratie steunden. De aanwezigheid van Yorrink zal ertoe bijgedragen hebben dat Piet de Bruin, voorman van de Schiedamse SDAP, voormalig wethouder van de SDAP en sinds 1932 Gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland, aanwezig was. Ritter hield een pleidooi om het eigene van Neder land te bewaren en niet te verduitsen. Hij stelde dat de annexatie van Nederland door Duitsland hiermee te voorkomen was omdat het Duitse Rijk alleen Duitssprekende volken terug wilde brengen naar het moedervolk, zoals Oostenrijk. Hij keerde zich daarom tegen de opname van te veel Duitse migranten onder wie er vele niet-politieke vluchtelingen waren (deze opvatting werd bepaald niet door iedereen in EDD gedeeld). Vorrink keerde zich scherp tegen zowel het nationaal- socialisme als het communisme. Zij hadden schijnbaar tegengestelde inzichten, maar in de kern stemden zij overeen. Zij kenden namelijk twee soorten mensen, één om te gehoorzamen en één om te bevelen. Hij hield een bewogen en meeslepend pleidooi voor een democratie die doortrokken was van een geest van christendom en humanisme, dat staatkundige rechten en vrijheden hooghield en zich baseerde op het recht van de menselijke persoonlijkheid. Ten slotte wekte hij de aanwezigen, die zijn betoog herhaaldelijk onder braken met applaus en instemmingsbetuigingen, op, schouder aan schouder te strijden in het besef dat thans in Europa beslist werd over het al dan niet bewaren van de grote geestelijke waarden voor de toekomst, alle belichaamd in het ene woord: democratie! Slimmeling De laatste propaganda-bijeenkomst, die we vermeld zien, is die van 14 april 1939. Een van de sprekers was W. Thomassen, bestuurder van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC), veel later burgemeester van Rotterdam. Hij sprak over 'Democratie heden en Q_ dslffiü 8 Scyedam jaargang 46 nr. 1

Scyedam | 2020 | | pagina 8