morgen'. Hij wees op de politiek van overweldiging (München 1938), Van links tot rechts stond ons volk achter de regering als het ging om de verdediging van onze vrijheden en ons volk. Zoals onze mannen dijken bouwen, zo, aldus Thomassen, zullen wij voor de democratie een dijk voor de aanstormende vernie tigende krachten opwerpen, opdat de democratie de plaats blijve voor gerechtigheid en menselijkheid. Dat EDD toch een doorn in het vlees van de NSB was, blijkt uit de rede die Mussert kort daarvoor hield op 11 april 1939 op een verkiezingsavond van de NSB in gebouw Eendracht op Plein Eendragt. Hij zei toen onder meer: 'Ons volk zal tot eenheid gebracht moeten worden. Natuurlijk is er een slimmeling geweest, die uitvond, dat eenheid door democratie moest komen. Vooral de intellectuelen juichten dit denkbeeld toe. Pas op voor de intellectuelen, het is de grootste domheid aan hen de leiding toe te vertrouwen.' Aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen schreef Faber in Stemmen van 10 juni 1939 een artikel 'De waarde van onze stem bij de a.s. verkiezingen'. Hij wilde niet pleiten voor een aansluiting van een bepaalde politieke partij of een stemadvies geven. 'Ik pleit alleen voor een keuze op grond van een diepge voelde verantwoordelijkheid voor de toekomst van de gemeenschap waarvan wij deel uitmaken.' De bezetting De bezetting maakte een eind aan EDD. Faber heeft in de eerste dagen na de overgave heel wat papier in de kachels van zijn huis (Willem de Zwijgerlaan 29) en de kerk verbrand, om te voorkomen dat belastend materiaal in handen van NSBers en de Duitsers zou vallen. Dat EDD op de lijst van de Duitsers stond, blijkt wel uit het feit dat in juli 1940 de meeste afde lingssecretarissen naar Duitsland werden gebracht om te worden verhoord. Zij konden in augustus terug keren en werden voorlopig ongemoeid gelaten. Faber dook in het voorjaar van 1942 in de Betuwe onder omdat hij op de lijst stond van te gijzelen personen. Op die lijst stond: 'Zeer bekend ophitser, was tot haar opheffing landelijk leider van een strijdgroep tegen Duitsland genaamd "Eenheid door democratie" met als zetel Utrecht, zijn arrestatie kon op 5 juni 1942 niet plaatsvinden omdat hij ziek was.' Ook in Stemmen werd als reden voor zijn afwezigheid ziekte vermeld. Pas na D-Day in 1944 keerde hij weer in Schiedam terug en hervatte hij zijn werk. Nawoord Nog enige woorden in zeer kort bestek over Fabers verdere levensloop. Tot 1948 bleef hij in Schiedam werkzaam. Daarna werd hij voorganger van de NPB- afdeling in Wasenaar. In zijn onderduikperiode had hij psychologie gestudeerd. Hij bekwaamde zich hier verder in en promoveerde in 1956 voor de tweede keer, ditmaal in dé psychologie. In 1958 werd hij hoofdmedewerker en later lector pastorale psycho logie aan de Theologische Faculteit in Leiden en rondde hij zijn beroepsmatig leven af als hoogleraar godsdienstpsychologie aan de Theologische Facul teit van Tilburg (1971-1977). Hij was, zowel natio naal als internationaal, een pionier in het vanuit de psychologie doordenken van de pastorale praktijk. Hij bleef met lezingen en publicaties heel actief. Zijn laatste boek publiceerde hij in 1995, toen hij al achter in de tachtig was. Tot op hoge leeftijd ging hij voor in kerkdiensten, ook lang nog twee keer per jaar in Schiedam. Op het laatst deed hij dat zittend op een stoel. De preek hield hij echter nog uit het hoofd. Hij overleed op 93-jarige leeftijd in 2001M Bronnen Gemeentearchief Schiedam: Archief NPB-afdeling Schiedam Stemmen. Orgaan van de afd. Schiedam van den Nederlandschen Protestantenbond Krantenbank. Schiedamsche Courant 1937-1940 H. Faber, Naar wijder horizon. Over de ziekten van dezen tijd en zijn genezing door een vernieuwde demo cratie, Utrecht 1938 H. Faber, Rekenschap van een zoektocht. Een autobio grafie, Baarn 1993 F. Roovers, Eenheid door Democratie, Utrechtse Histo rische Cahiers jaargang 7 (1986) nr. 4 Scyedam jaargang 46 nr. 1 9

Scyedam | 2020 | | pagina 9