als ik niet meer in het stoeltje pas, zal ik daar met de oudere gezinsleden vaak gebruik van maken. Rechts ervan ligt het Volkspark met het voetbalveld van SVV. Bij Paviljoen Sterrebosch op de hoek van de West- frankelandsedijk gaan we linksaf de Admiraal de Ruyterstraat in. Schuin aan de overkant van het paviljoen ligt de grote zandvlakte. Voor kinderen een prachtig speelterrein. Op mooie zomerdagen brengen we er met het gezin hele dagen door. Of we spelen er, als we een dag op de volkstuin doorbrengen. Met het 'pompie' op de hoek van de Admiraal de Ruyter straat heb je altijd vers drinkwater voorhanden. Het kleine straaltje is aan vier zijden toegankelijk. Wie als kind zijn hoofd tussen de spijlen steekt kan vaak alleen met een fikse hoofdbeschadiging uit een benarde positie worden bevrijd. Petroleumstel Rechts van de Admiraal de Ruyterstraat (waar links enkele bedrijven staan) ligt het volkstuincomplex. Een smal weggetje met aan weerskanten een haag. Daarachter de keurige rechte stroken tuin. Een klein hekje geeft toegang de onze. Daarna begint een lang pad dat de tuin in tweeën verdeelt. Aan de ene kant ruimte voor een groot aardappelveld, aan de andere kant groentebedden: sla, wortelen, radijs, sperziebonen, stokbonen, kool... Aan het eind een paar bloembedden en het tuinhuisje met links en rechts bessenstruiken en de regenton. Binnen hangt het tuingereedschap aan de wand, maar er staat ook een tafel, enkele stoelen en een petroleumstel waarop pannenkoeken gebakken kunnen worden. In een tijd dat 'met-vakantie-gaan' geen vanzelfsprekendheid is, verruilen we tijdens schoolvakanties de woning aan de Havendijk niet zelden voor deze mooie plek in het Sterrebos. Zelfs neven en nichten weten ons daar te vinden. Vele tientallen jaren later parkeer ik de auto bij het huidige Zwembad Zuid. Wandelend over de tien tallen meters naar het noorden verlegde Westfran- kelandsedijk - met in mijn hoofd de beelden van wat eens Sterrebos en een ruimer Volkspark was - zien de intussen volwassen geworden kinderogen hoe ingrij pend de tijd zijn stempel gedrukt heeft op het ooit zo landelijke buitengebied van mijn geboortestad. Links een aaneenschakeling van bedrijven, rechts nog slechts een smalle strook bos met keurige paden, soms naar elkaar toelopend als een ster. Aan het eind van de dijk loop ik de Admiraal de Ruyterstraat op in de richting van wat voorheen de Maaskant heette. Geen Paviljoen Sterrebosch, geen zandvlakte, geen pompje. Gebouwen, gebouwen, bedrijven, bedrijven. Waar lagen toch ooit die volkstuinen?^ 46 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 10