Perkamentmakers, branders, bestuurders De Gordons in Schiedam: een succesverhaal Aschwin Drost In het artikel 'Er kwam eens een Gordon naar Schiedam' in de vorige Scyedam,vertelde Aschwin Drost hoe de Schot Robbert Gordon samen met zijn drie echtgenotes de basis legde voor een welvarende dynastie. Het verhaal gaat hier verder met zoon en naamge noot Robbert en kleinzoon Joan. Het laat zien dat de familie zowel economisch, bestuurlijk als militair een rol van betekenis speelde in Schiedam, de Republiek en overzee. Robbert Gordon (1664-1724), zoon van Robbert 'Robbrecht' Gordon en Cecilia Crom groeit op in een huis met erf in de Hoogstraat, destijds ook bekend als de Gooistraat.1' Na de dood van zijn moeder verhuist hij met zijn vader en stiefmoeder Petronella Gillis naar de Westzijde van de Haven. Wanneer hij het ouder lijk huis verlaat koopt hij een huis op de Vismarkt en woont hier aanvankelijk samen met zijn jongere broer Adam. De oudere broers en zussen zijn dan al uit Schiedam vertrokken.2' Gezicht op de Grote Markt met het stadhuis voor de verbouwing van 1782. Links de Vleeshal, rechts de Grote of St.Janskerk. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr 60777. I) Oud Rechteiyk Archief (ORA) Schiedam, inv.nr. 345, fol. 30. Het huis kan worden gelokaliseerd op de plaats van de huidige Hoogstraat 147. 2) Jacobus Gordon vertrekt met Machtelt van Waart naar Amsterdam. Hij publiceert meerdere geschriften. In 1691 verschijnt 'Koning William's blijde welkomst in Nederlant, ofte de Geheyligde Majesteit van Groot-Britannien'. Zijn nazaten worden in Amsterdam onder meer perkamentmaker en 'ster kwaterbrander'. Maria Gordon vertrekt als echtgenote van Symon Bloemendael ook naar Amsterdam. Elisabet Gordon trouwt in Haarlem met Jan Hamius, een handelaar en winkelier. Sara Gordon vertrekt naar Amsterdam, waar ze is getrouwd met kleermaker Hendrik Voet. Adam Gordon blijft in Schiedam, maar overlijdt net 21 jaar oud, waarschijnlijk aan ziekte. Ruth Gordon is student filosofie aan de universiteit in Leiden als hij op 24-jarige leeftijd overlijdt in Dordrecht. 48 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 12