Gordon, diens drie echtgenotes en vader Robbert Gordon wordt op 25 juni 1761 Clasina van Dobben, 'Huysvr van d Hr Joan Gordon Secretaris deeser stad', hier bijgelegd. Wanneer Joan Gordon op 82-jarige leeftijd overlijdt krijgt ook hij hier op 11 april 1769 zijn laatste rustplaats. Oudste dochter Maria en haar echtgenoot ds. Paulus Wesseling worden beiden na hun overlijden, in respectievelijk 1775 en 1778, van hun woonplaats Amsterdam naar Schiedam overge bracht en in het familiegraf bijgelegd. In 1806 en 1821 worden achterkleinkinderen van Jacobus Gordon, de oudste broer van Robbert Gordon, oom van Joan, eigenaar van de graven.13' Na de ruiming van de grafkelders en renovatie van de kerkvloer na de Tweede Wereldoorlog zijn de graf stenen niet altijd op de oorspronkelijke plaats terug gelegd. De stenen behorend bij de grafkelder van de familie Gordon liggen tegenwoordig op het midden koor naast de preekstoel bij het doopvont. Ook in de kerkvloeren van de Hooglandse Kerk in Leiden en de Oude Kerk van Amsterdam zijn grafstenen van de familie Gordon te zien. Opvallend is dat alleen in Amsterdam het familiewapen intact is. Na de omwenteling van 1795 en het uitroepen van de Bataafse republiek vond in verschillende steden een 'kleine beeldenstorm' plaats. Onder het motto van vrijheid, gelijkheid en broederschap was het idee dat iedere burger gelijk is en niemand door geboorte of afkomst boven een ander staat. Daarbij is geen plaats is voor uitingen als adellijke titels of familiewapens, meenden vele patriotten. In verschillende steden zijn besluiten genomen om de wapens van grafstenen te laten verwijderen en af te beitelen. Dit is onder meer gebeurd met de Gordongraven in Schiedam en Leiden. Oorspronkelijk heeft het wapenschild op het graf in Schiedam er mogelijk uitgezien zoals die in Amsterdam voor Hendrik Gordon, de jongere broer van Joan. Een machtige familie Zo heeft de Schot Robbert Gordon samen met zijn drie echtgenotes het fundament van een nieuwe familietak gelegd. Zijn zoon Robbert Gordon vormt het hoogtepunt van de macht en het aanzien van de familie in de stad. Kleinzoon Joan Gordon rondt het verhaal van een machtige familie in de stad af. Na hem verdwijnt de familie uit het openbare leven van Schiedam en wordt minder zichtbaar in de stad. Het is vooral uit de lijn van zijn jongere broer Jacob dat de familie Gordon op andere plekken in de Republiek en overzee nog meermaals van zich doen spreken [zie kader]. Het begon echter allemaal in Schiedam. Literatuur: De notariële akten en gifteboeken uit het Oud Rech telijk Archief Schiedam zijn online beschikbaar via https://archief.schiedam.nl/notariële-indexen. Drost, Aschwin, Ode aan Doesburgse grensverleg- gers De familie Gordon (Doesburg 2018) Feijst, Guus van der, Geschiedenis van Schiedam (Schiedam 1975) Fergusson, James (ed.), Papers illustrating the history of the Scots Brigade in the service of the United Netherlands, 1572-1782 (twee delen, Edinburgh 1899-1901) Janssen, Jef, 'Raadselachtig gildezilver' in: Musis (juni 1996) pp. 36-38. Maclean, Johannes, 'Het geslacht Gordon', in: De Nederlandsche Leeuw. Maandblad van het Koninklijk Nederlandsch Genootschap voor Gelacht- en Wapen kunde 87 (1970) 65-82 Poest-Clement, Andries van der, Uit het verleden van Schiedam (Schiedam 1985) Riemsdijk, J. van, Het brandersbedrijf te Schiedam in de 17de en 18de eeuw (Schiedam 1916) Meer informatie over de familie Gordon, de auteur en het onderzoek naar de #RepubliekvanGordon is te vinden via www.scribediem.nl. 13) Voor de grafkelder, graven en bijleggingen zie: GAS, Toegang, 12: Inventaris van het archief van de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente, inv.nr. 322, fol. 130; inv.nr. 324 folio 11v; inv.nr. 325, fol. 1, 76. Scyedam jaargang 46 nr. 2 53

Scyedam | 2020 | | pagina 17