sportclubs (subsidies voor de aanleg van sportaccom modaties) en de nauwe banden tussen het bedrijfsleven en de sport (bedrijfssportverenigingen, reclame via sporthelden)'.'' Mijn aandacht werd getrokken door deze tekst, zeker toen ik als oud-lid van Excelsior'20 werd benaderd om mee te denken over een jubileumboek. Welis waar woon ik inmiddels twintig jaar in Dalfsen, in 2016 het 'groenste dorp van Europa'2', ik ben een geboren en getogen Schiedammer. Mijn wieg stond aan de Lange Elaven, ik heb 'kleuterles' gehad van de nonnetjes, daarna was er de St. Catharina-school en Spieringshoek, en uiteraard heb ik gevoetbald en cricket gespeeld bij Excelsior'20. Veel onderwerpen die hierboven worden aangestipt, kunnen worden meegenomen in de honderdjarige geschiedenis van Excelsior'20. Zoals de opkomst van de amateursport, de verzuiling en later de ontkerkelijking. Verder de toegenomen welvaart na de wederopbouw, die leidde tot een andere invulling van de vrije tijd. Wellicht hebben de leden van de Historische Vereniging nog andere suggesties? Ik hoor ze graag van u. Van elite- tot arbeiderssport Het ontstaan van de RKSV Excelsior'20 en haar geschiedenis de afgelopen eeuw past naadloos in de emancipatie van de katholieke middenstand en de arbeidersbeweging in Schiedam. Niet dat de oprich ters onder aanvoering van Bertus Leenderts hieraan dachten. Het was een wat koel voorjaar in 1920. Perfect voetbalweer, niet te warm en niet veel regen. Regelmatig trapte Leenderts met wat vrienden van de Sint Jozef Gezellen Vereniging tegen een bal op een harde zandvlakte. Het veldje lag waar nu de Burge meester Knappertlaan (in de volksmond de BK-laan) en Vlaardingerdijk samenkomen. Voetbal was aan een opmars begonnen onder de arbei ders. De sport was halverwege de tweede helft van de negentiende eeuw over komen waaien vanuit Enge land. In 1879 werd, door Pim Muiier, in Haarlem de eerste voetbalclub opgericht, nu is dat de Koninklijke HFC. Vaak werd het voetbal gecombineerd met cricket. Voorbeelden zijn Kon. UD uit Deventer en de Kon. HC VV in Den Haag, maar ook Excelsiors' Het le elftal van Excelsior in 1945 met op de achterste rij vanaf links de trainer De Haan, Toon Dries, Bas Vlugman, Jan F. van Harmeien, Theo Janse, NN, Chris Boon en Gerrit van den Linden. Zittend van links naar rechts Boy Osterholt, Aad van Lingen, Paul Vismans, Coby Dries en Henny Bosman. Deze foto is gemaakt op het voetbalveld achter de Stadhou derslaan. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr. 01072 1http://resources.huygens.knaw.nl/sportbonden- clubsperiodieken/gids/inleiding/inleiding 2) https://www.rtvoost.nl/nieuws/248024/Dalfsen-positief- beoordeeld-door-jury-Entente-Florale-Europe-2016, geraad pleegd op 17 april 2020. Scyedam jaargang 46 nr. 2 55

Scyedam | 2020 | | pagina 19