aartsrivaal Hermes DVS. Sport was aanvankelijk een tijdverdrijf voor de rijkeren, maar dat veranderde snel door de toegenomen welvaart in de tweede helft van de negentiende eeuw.3' Voetbal en oorlog Op zich is het niet bijzonder dat er in 1920 een voetbalvereniging werd opgericht. Ruud de Leede, de algemeen voorzitter van Excelsior'20, ging bij de voorbereidingen op dit jubileumjaar op onderzoek uit. De Leede stuitte op maar liefst 728 sportvereni gingen die in 1920 zijn opgericht, waarvan er 534 een voetbalclub werden. Net zoals een geboortegolf in een bepaald jaar vaak te herleiden valt tot een stroomsto ring negen maanden eerder, kun je dit bijzonder grote aantal terugvoeren tot een ingrijpende gebeurtenis iets meer dan een jaar daarvoor: het einde van de Eerste Wereldoorlog in november 1918. Hoewel Nederland gedurende dit conflict neutraal bleef, kreeg ook ons land te maken met deze oorlog. Door de mobilisatie zaten veel jonge mannen samen in kazernes. Om de tijd te verdrijven werd er veel aan sport gedaan, met name voetbal. Tijdens die oorlog maakten tal van soldaten op hun kazernes kennis met het voetbalspel. De Nederlandsche Voetbal Bond (NVB, de voor loper van de KNVB) zette in samenwerking met de militaire staf competities voor soldaten op en leverde ook het nodige materiaal. Al die voetballende soldaten richtten, toen ze hun legergroen hadden verruild voor hun burgerkloffie, voetbalverenigingen op. Dat het een Roomsch Katholieke Sport Vereniging (RKSV) werd, was ook geen toeval in 'Zwart Nazareth'. De verzui ling begon na de eeuwwisseling aan een opmars.4' Katholieken, protestants-christelijken, liberalen, gereformeerden, sociaaldemocraten en communisten hadden allen hun eigen partijen, scholen, omroepen, kranten en sportverenigingen. Zelfs ziekenhuizen waren gescheiden. Ook in Schiedam, waar naast het Noletziekenhuis (van de katholieken) het Gemeente ziekenhuis stond. Amsterdam heeft zijn Onze Lieve Vrouwe Gasthuis (OLVG), Rotterdam het Franciscus en Zwolle had de Weezenlanden (opgegaan in Isala). De verzuiling zou je, met een beetje goede wil, kunnen vergelijken met de huidige social media (Facebook of Twitter). Iedere zuil had een eigen 'community' en er was verder weinig wederzijds contact. 3) https://sport.infonu.nl/geschiedenis/79210-de-opkomst-van- sport-in-nederland-rond-l900.html#definitieve-omslag-rond- de-eeuwwisseling, geraadpleegd 31 maart 2020 4) https://www.dbnl.org/tekst/lijp001verz0l_01/lijp- 001verz01_0!_0004.php#4 Geraadpleegd 31 maart 2020 56 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 20