Zelfbewuste katholieken De katholieken, sinds de Tachtigjarige Oorlog (1568- 1648) tweederangsburgers in Nederland, hadden in de negentiende eeuw kleur op de wangen gekregen en waren zelfbewuster geworden. Onder leiding van de Twentse priester Herman Schaepman begon de poli tieke emancipatie van de 'Papen' in de tweede helft van de negentiende eeuw. In de eeuw erna zou ook de sociaaleconomische emancipatie voltooid worden. Een emancipatie, waar in Schiedam de RKSV Excelsior'20 voor de katholieken een belangrijke rol zou vervullen op het gebied van sport en vrije tijd. Dat de katholieke oprichters relatief jong waren, paste ook in het beeld van die tijd. Eigenlijk waren de meeste Nederlanders eind negentiende eeuw hele maal niet gecharmeerd van de voetbalsport. Het werd gezien als een te rauwe en onfatsoenlijke bezig heid. Veel jongens die wilden gaan sporten kwamen hierover in conflict met hun ouders en/of leraren. Ze gaven de strijd echter niet zomaar op; bijna alle vroege sportclubs in Nederland zijn opgericht door tieners van zon veertien tot zestien jaar oud.5' Terug naar die wat kille zomer van 1920. Begin mei had de dominicaan pater Micklinghof o.p. (van de Havenkerk) een brief ontvangen vanuit Haarlem. Om precies te zijn van de Diocesane Haarlemsche Voetbalbond (DHVB). Dit was de bond die het gehele bisdom Haarlem - de provincies Noord- en Zuid Holland - onder zijn hoede had. Met als doel stelling: "Om, met bescherming en verzorging der godsdienstig-zedelijke belangen, de sport in het algemeen en de voetbalsport in het bijzonder onder Roomsch-Katholieken in het bisdom Haarlem, in Roomsch-Katholieke vereenigingen te behartigen." 6| De bond deed de pater het verzoek een Schiedammer te benaderen voor de Pers- en Propagandacommissie. Nu hoor ik u denken: wat heeft een Pers- en Propa gandacommissie (prachtig woord overigens) met een rooms-katholieke voetbalclub te maken? Een kleine toelichting: in de verzuilde samenleving werd de bood schap gestructureerd overgebracht. Niet alleen vanaf de preekstoel en media zoals krant en radio, maar ook via de sport. Bertus Leenderts, Henk Dries en Nico van Baarle, kenden elkaar van het voetbal en besloten een Roomsch Katholieke Sportvereniging op te richten, genaamd Excelsior'20. Aldus geschiedde op 13 juni 1920. Het eerste bestuur bestond uit Bertus (E.A.) Leenderts (voorzitter), Antoon van Slobbe (materiaalcommis saris), Arie van Geloven (penningmeester), Henk Dries en Frans Jansen (commissaris). De laatste maakte de volgende dag plaats voor Nico van Baarle (secretaris). Zoals eigenlijk altijd bij het oprichten van een orga nisatie of bedrijf, konden de oprichters nooit van tevoren vermoeden dat zij met iets bijzonders waren begonnen. Er was in deze periode een wildgroei aan regionale bonden ontstaan, al dan niet gebonden aan een zuil. In deze wildernis zou echter de fraaie Excelsior-bloem gaan bloeien. Voor veel katholieken in Schiedam bood de nieuwe vereniging een aange name invulling van de toenemende vrije tijd. De redactie bedankt Theo Van Deventer voor de aanvullingen en het beeldmateriaal, (cursief) Atletiek clubkampioenen. Foto: Collectie Theo van Deventer 5) https://sport.infonu.nl/geschiedenis/79210-de-opkomst-van- sport-in-nederland-rond-1900.html, geraadpleegd op 17 april 2020. 6) http://resources.huygens.knaw.nl/ sportbondenclubsperiodieken/gids/bond/l 533644783 Scyedam jaargang 46 nr. 2 57

Scyedam | 2020 | | pagina 21