De creatieve reclamemakers van LINTAS Drs. P in Schiedam Jan van Kampenhout In de jaren 1950 waren verschillende reclameschrijvers aan het werk in Schie dam, onder wie Heinz Polzer, oftewel taal kunstenaar Drs. P. Schiedam is een stad van scheepsbouw en drank industrie, van harde werkers en knappe koppen. We staan minder bekend om literatuur. Behalve Maarten Biesheuvel zijn hier geen bekende schrijvers geboren. Franpois Haverschmidt, Ferdinand Borde- wijk en Annie M.G. Schmidt hebben hier gewoond en/of gewerkt. Ook Hein Polzer heeft hier zijn voet stappen staan. Hij werkte bij de Lintas, het reclame onderdeel van Unilever. Van Unie naar Unilever Het pand op de hoek van de Nieuwe Haven 105 en de Schoolstraat stond bekend als het 'Vinolia'- of 'Unie-gebouw' omdat jarenlang reclame met die merknamen op de silo was aangebracht. Nu is met enige moeite nog 'Unie' in afgebladderde letters te herkennen. Die naam slaat op de N.V. Unie Winkel Maatschappij, een groothandel die Machiel Gieseler in 1896 in Rotterdam begon. Het werd al snel een keten van tientallen winkels, met de nadruk op margarine, boter, kaas, koffie en thee. In 1912 werden de winkels onderbracht in de 'Unie-Winkel- Maatschappij'. (Niet te verwarren met Unilever, want dat bestond in 1912 nog niet). In 1919 werden de aandelen overgenomen door de Hollandse Vereeniging tot Exploitatie van Margarinefabrieken, die ging in 1927 over in de Margarine-Unie, en die ging in 1930 over in de Unilever. Volgt u het nog? Het pand 'New York' op 109 was van margarine- Het voormalige Unie of Unilever complex gezien vanaf de Nieuwe Haven. Er zit op het moment van de foto een meubelzaak op de begane grond. Foto: Jan van Kampenhout, Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr. 43389. 58 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 22