and NIEUWE U# zortnekost! producent Van de Berg en Jurgens, ook onderdeel van Unilever. Het Uniegebouw is een groot pand; het begon als kantoor en magazijn op adres Nieuwe Haven 105 en 109 maar werd steeds groter tot en met nieuwbouw op de hoek van de Schoolstraat en de Warande. Vanaf de jaren 1950 tot 1962 was hier ook het reclame-onderdeel van Unilever gevestigd, de Lintas (Lever's International Advertising Services). De Lintas werkte voornamelijk voor het kantoor van Unilever in Rotterdam en maakte reclame voor typi sche producten als zeep, rookworsten, soep en marga rine. Voor die reclame waren teksten, slogans, versjes en ideeën voor campagnes nodig. Daarvoor werden creatieve mensen aangetrokken. Schrijvers in de reclame In de jaren 1950 en 1960 moest een schrijver om bij te verdienen vaak kantoor- of reclamewerk doen. Ook Annie M.G. Schmidt schreef boekjes en teksten voor commerciële bedrijven. Bijvoorbeeld kinderboekjes voor het wasmiddel Persil of een liedtekst voor de 2cv auto: 'het lelijke eendje'. In de Schiedamse tijd van Lintas hebben verschillende bekende en minder bekende schrijvers voor dit bedrijf gewerkt. In deze periode werkten Willem Duys, Louis Th. Lehmann, Hans Ferrée, Hans Sleutelaar, Cornelis Bastiaan Vaandrager, Dimitri Frenkel Frank, Heere Heeresma, Jan Arends, Leo Nelissen en Ferdinand Langen mee aan campagnes en strategieën. 'ther! VEREDELDE BLUE BAND Blueband reclame uit 1953 - 1954 van Lintas. Bron: ReclameArsenaal, nr 53-00569, www.iaddb.org Scyedam jaargang 46 nr. 2 59

Scyedam | 2020 | | pagina 23