In dezelfde tijd werkten bij de Rotterdamse vestigingen van reclamebureaus Lintas en Nijgh Van Ditmar eveneens veel mensen die binnen of buiten het vak naam zouden maken, zoals Jan Arends, Eli Asser, Boudewijn Paans en Kees van Kooten. Vaandrager en Sleutelaar hebben behalve in Schiedam ook daar gewerkt. In de jaren daarna zouden ze debuteren met romans of toneelstukken, anno 2020 zullen ze waarschijn lijk niet meer op leeslijsten van scholieren voor komen. In 1962 verhuisde het advertentiebureau naar Rotterdam, en vanwege 'een parel aan opslag plaatsen' kwam in plaats hiervan Vinolia, een doch termaatschappij van Unilever. Voor Willem Duys en Dimitri Frenkel Frank was de Lintas een opstapje naar de televisiewereld. De recla meschrijvers hebben vast in meer of mindere mate wat opgestoken van hun werkervaring in Schiedam, maar jammer genoeg heeft de stad geen merkbare sporen achtergelaten in hun werk. Drs. P Heinz Polzer studeert van 1939 tot 1942 economie in Rotterdam, en woont er ook. Hij is lid van het Rotterdamsch Studenten Corps en schrijft in deze tijd zijn eerste artikelen en verzen, onder meer voor het satirische maandblad Mandril. Hij treedt op bij lustrumvieringen van het corps. Na omzwervingen in Zwitserland en Parijs belandt hij, eenmaal afge studeerd, in Schiedam. Van 1952 tot 1954 werkt hij hier, tot hij voor het bedrijf naar Indonesië kon. In een stukje uit 1954 van Willem Duys in het Unilever personeelsblad 'Op Eigen Terrein' over een perso neelsuitje van de Lintas vertelt hij over 'een gedurfd zingende heer Polzer, wiens zwanenzang dit is voor zijn vertrek naar Djakarta op Maandag 12 juli.' Of ze in contact bleven is onbekend, maar Willem Duys zou later het pseudoniem 'Drs. P' voor Polzer verzinnen en hem in 1964 introduceren op televisie in zijn programma 'Voor de vuist weg.' In tegenstelling tot Drs. P had Willem Duys (1928- 2011) als journalist overigens wél een lange carrière in Schiedam: van 1949 tot 1954 werkte hij voor de krant Het Vrije Volk, van 1952 tot 1957 was hij medewerker van De Schiedamse Gemeenschap, en daarna is hij copywriter voor Lintas. Vanaf 1959 is hij op televisie te zien. Muurvaste klant In zijn boekje: 'Nieuw! Weten en geweten in de reclame' legt Drs. P het een en ander over het recla mevak uit aan de hand van zijn ervaringen bij 'een Schiedams reclamebureau': 'Onze klant was bijvoor beeld in wezen een bont gezelschap producenten van zeepsoorten, waspoeders, wasvochten, schuur- en ook levensmiddelen, waaronder eetbare vetten en oliën, worsten, soepen (in blik of zakje), tomatenket chup en noem maar op.' Drs P in 1970. Foto: Eric Koch/Anefo, Nationaal Archief, CCO 60 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 24