Hij vertelt hoe hij 'meer dan eens' een dag op sjouw moest om van deur tot deur marktonderzoek naar gedroogde soep te doen. Het was geen spannend werk: 'Het bureau was niet groot - een man of vijftig schat ik - maar het werkte bijna uitsluitend voor één klant, een muurvaste klant nog wel, en daardoor miste het twee prikkels: concurrentie en afwisseling. Weliswaar maakt die eenzame klant een hele reeks producten op het gebied van voeding en vuilbestrijding, maar daarbij val je toch niet van de ene verbazing in de andere.' Helaas is archiefmateriaal van het reclamebureau niet bewaard gebleven bij het Unileverarchief, dus er is verder weinig bekend van de Schiedamse reclametijd. Omdat Polzer na een jaar als assistant account execu tive nog niet was uitgegroeid naar account executive mocht hij het gaan proberen als copywriter. Dat bleek zo goed bij hem te passen dat hij tot 1962 in een vestiging van Lintas in Indonesië mocht gaan werken en dat beviel hem beter. Hij sluit het boek dan ook af met: 'Ofschoon ik wel degelijk werkte, zie ik mijn jaren in Indonesië als één lange, boeiende vakantie.' Dus, ook al is er in Schiedam veel geschreven, de literaire oogst is klein. De vraag is of dat erg is. Misschien zijn we niet meer dan een arbeidersstad met trotse mopperaars, en passen schrijvers die schrijven om brood op de plank te krijgen beter bij Schiedam dan zij die schrijven om te schrijven? Onderschrift bij boekomslag; Heruitgave (2007) van 'Nieuw!'. Eerste druk: 1978. De foto stamt uit de Indonesische tijd, ca. 1955-1962. Met dank aan Hanca Leppink en Vic van de Reijt van het Heen- en Weerschap. Scyedam jaargang 46 nr. 2 61

Scyedam | 2020 | | pagina 25