de Nieuwe Haven, op de hoek van de Oranjestraat. Dit door de familie in 1920 opgerichte bedrijf, dat verpakkingsdozen produceerde voor gedistilleerde producten, was bestemd voor Willy's toen achttien jarige jongste broer Tup (1902-1993)."' Deze startte de onderneming in een pand naast het ouderlijk huis aan de Lange Haven, waarvoor hij in 1923 bij de gemeente nog een uitbreidingsvergunning aanvroeg voor plaatsing van vijf electromotoren.'2' Waarschijnlijk was het Willy die op een bestaande geveltekening nog een situatieschets aanbracht van dit fabriekspand, aan weerszijden ingeklemd tussen het familiehuis en het in 1911 gebouwde Volks badhuis en aan de achterzijde door woningen aan de Westvest.13' Het snel groeiende bedrijf betrok in 1930 een voormalige mouterij aan de Oranjestraat 8. Vlak vóór haar diploma-uitreiking op 17 december 1931 kreeg Willy haar eerste opdracht van Tup, die de fabriek al snel wilde uitbreiden. Haar ontwerp- plattegronden, inclusief sneeuw- en windbelastings berekeningen voor het dak, werden in deze vorm echter nooit gerealiseerd.'4' Wel kreeg de zijgevel volgens haar plannen een aanpassing op de begane grond voor het laden van de vrachtwagens. Voor de voorzijde ontwierp zij een in moderne typografie gevatte gevelbelettering.'5' Groen in de stad In 1935 waren plannen van de gemeente Schiedam bekend om de Oranjebrug (1885) over de Nieuwe Haven, ter hoogte van de cartonnagefabriek, te vervangen. Het 'vrij ingewikkelde [weg]verkeer' ter plaatse vroeg bovendien om een aanpassing van de verkeerssituatie in de vorm van een 'cirkelvormig verkeersplein' - het prototype van de rotonde - en een gedeeltelijke demping van de haven ter verbreding van de weg.'6' Willy had het plan bij de gemeente opgevraagd en maakte hier een variant op.17' Ten westen van het beoogde verkeersplein voegde zij een langgerekte, tabs toelopende parkeerstrook toe, die de rijbaan in tweeën splitste. Ook hier liet zij haar voorkeur voor groenvoorzieningen blijken. Een deel van de bebouwing aan de Nieuwe Haven, waaronder de Sint-Liduinakerk, werd in Willy's variant door een bomenrij van de straat gescheiden. Zij kleurde diverse groenstroken in, zelfs op de nieuwe brug. Op exact dezelfde dag waarop de Schiedamsche Courant Het woonhuis aan de Rubenslaan 17 waar Wil Jansen een groot deel van haar leven met haar zus heeft gewoond en waar zij ook haar architecten praktijk hield. Foto: Erica Smeets 11) Anoniem typoscript zj. [ca. 2010) (zie noot I), pp. 166-167. 12) Nieuwe Schiedamsche Courant 16 augustus 1923. 13) Ongesigneerd, Schiedamsche Cartonnagefabriek Lange Haven no. 17, z.d., blauwdruk, GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv. nr. 8e. 14) Diverse schetsen, waarvan enkele gesigneerd 'W.C.M. Jansen' en gedateerd 5 december 1931, GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv. nr. 8e. Later is aan de zuidwestzijde van het bedrijfs pand een kantoor aangebouwd waarvan ontwerpen ontbreken. In 1976 zijn alle panden gesloopt ten behoeve van woonappar tementen, waarbij de gevels van het fabriekspand in dezelfde stijl zijn opgetrokken. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam <https://beeldbank.schiedam.nl/beeld/?mode=gallery& view= horizontal&q=oranjestraat&rows=25&page=9> (geraadpleegd 14 mei 2019). 15) Ongesigneerd, Reclame bij avondverlichting, z.d., GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. 8e. 16) 'De Oranjebrug', Schiedamsche Courant 6 november 1935. 17) Dienst Gemeentewerken, Plan nieuwe Oranjebrug. Verbe tering omliggende straten, 1935; W.C.M.J.[Jansen), Variant op het plan nieuwe Oranjebrug, z.pl. [Schiedam) 7 maart 1936; diverse ongesigneerde en ongedateerde [1936J plattegronden en tekeningen in vogelvluchtperspectief, GAS, archief nr. 608 Jansen, inv.nr. 8e. 64 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 28