helling voor vrachtwagens aangelegd die de op de eerste verdieping gelegen, vijfduizend vierkante meter ruime fabricagehal ontsloot. De materialen uit het magazijn op de begane grond werden per lift naar de fabriekshal getransporteerd. Tup toonde zich een moderne werkgever met oog voor het welzijn van zijn medewerkers, die dankzij het sheddak in daglicht konden werken en van voorzieningen profiteerden als een ruime kantine met bar en toneelruimte, kleed- en doucheruimten en fietsenstallingen. Het personeel had vooraf in een opinieonderzoek zijn wensen kenbaar mogen maken.29' Tup had het Rotterdamse architectenbureau ir. F.C. de Weger in de arm genomen. Frans de Weger (1913-2005) zou later een van de architecten zijn van het stationsgebouw van Schiphol (1961-1968), dat geroemd werd door zijn heldere opzet. Modern en functioneel ontwerp Willy werkte in die periode aan een grote opdracht voor een flat voor alleenstaande werkende vrouwen in Rotterdam waarvan de eerste paal, evenals die van de cartonnagefabriek, in 1956 werd geslagen. Het is goed mogelijk dat zij hierdoor niet beschikbaar was om ontwerpen te maken voor de nieuwe fabriek van haar broer. De lof die de pers het pand toezwaaide viel haar dus niet ten deel. In haar archief echter bevindt zich een interessante set ongedateerde ontwerptekeningen die mogelijk haar eerste ideeën waren voor Tups nieuwe cartonnagefabriek en waaruit haar functionalistische architectuurdenk beelden blijken.30' Ook hier had zij goed rekening gehouden met de vrouwelijke werknemersgroep. Het uitgewerkte grondplan was bedoeld voor een specifiek, niet nader aangeduid perceel dat aan één korte zijde schuin wegloopt. Deze zijde bevat de hoofdentree. Het gebouw bestaat uit drie bouw lagen waarvan de twee verdiepingen steeds verder uitkragen. De begane grond omvat een onbenoemde grote hal - waarschijnlijk de fabricageruimte - magazijnen, een expeditieruimte, een garage en een grote fietsenstalling voor het personeel waarvoor een eigen entree was voorzien met voor dames en heren gescheiden garderobe en toiletten. De eerste verdie ping beslaat slechts het voorste deel van het gebouw en bevat behalve kantoor- en archiefruimte ook het schaftlokaal voor de mannelijke medewerkers. De tweede, kleinere verdieping huisvest een evengroot schaftlokaal voor de vrouwelijke medewerkers en is voorzien van een balkon. De vrouwen moesten hiervoor wel een verdieping hoger klimmen, liften waren niet voorzien. Willy had zorgvuldig nagedacht over de ruimtelijke indeling, organisatie en routing. De voorzieningen voor de medewerkers waren mogelijk een eerste opstap naar het uiteindelijke pand aan de Burge meester Honnerlagelaan. Ook de gevel die niet alleen modern oogt door de overkragingen, maar ook door de horizontale en verticale accentuering, zou mogelijk een aanzet zijn voor het latere ontwerp. (In Scyedam nr. 3 leest u het laatste deel van dit artikel. Hoe Willy Jansen voor haar broers fabrieken verbouwde en uitbreidde, en de RVS-flat in Rotterdam ontwierp). M 29) 'De Schiedamsche Cartonnagefabriek bouwt en hoe?'. Het Nieuwe Stadsblad 18 juli 1956, geciteerd in: Anoniem typo script z.j. [ca. 2010] (zie noot 1), pp. 166-167. 30) Ongesigneerde en ongedateerde plattegronden en gevel aanzichten, GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. 8e. Scyedam jaargang 46 nr. 2 67

Scyedam | 2020 | | pagina 31