De Hargahoeve: een herinnering aan het boerenverleden van Kethel Adrie Broeren-rip OpdehoekvandeSportlaanstaatde Harga hoeve. Ingeklemd tussen de nieuwbouw wijk Park Harga en het parkeerterrein van het Vlietlandziekenhuis. Wat is het verhaal achter deze verwijzing naar een niet eens zo ver verleden van boerderijen in het polderlandschap? De Hargahoeve is een boerderij uit 1918 en vanaf 2004 een gemeentelijk monument. Het huidige adres is Sportlaan 2 maar voorheen was dat Schiedam- seweg 146. Om deze hoeve te bereiken moest men tot ca. 1950 een koolas-pad langs de Poldervaartkade aflopen, beginnende bij de Blauwe (Steenen) Brug aan de noordzijde richting Vlaardingen. Verderop boog het pad naar rechts en 150 meter links van het pad lag de boerderij Hargahoeve. Als men verder dit pad afliep kwam men bij Hoeve Veelust die op een zeer oude kleibaan (stevige grond) langs de kreek De Oude Harg gebouwd werd. De oorspronkelijke situ atie is goed te zien op de Cruquius-kaart van 1712. De Hargahoeve I (die stond er nog niet in 1712) en II moeten we dan situeren in het Groot Harg Blok. De oorspronkelijke Hargahoeve (uit de 19e eeuw, hierna aangeduid als Hargahoeve I) stond op een andere plek, namelijk een stukje terug in de bocht vlakbij de Poldervaart (dichter bij de spoorlijn). De eigenaar, het Weeshuis der Hervormden, besloot in 1918 de boerderij te verplaatsen. Het Weeshuis verpachtte boerderijen als bron van inkomsten. Op de oude plek was regelmatig wateroverlast en de fundamenten waren verzakt. Bij de bouw van de De stand van zaken op 4 maart 2020. Rechts de nieuwbouwwoningen van Park Harga. Foto: redactie Scyedam 68 I) http://lib.tudelft.nl/kaarten/webpages/KVD2001_25.html Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 32