nieuwe boerderij (Hargahoeve II) werden zoveel mogelijk materialen hergebruikt. 'Duurzaam' gebouwd dus, al was de achterliggende gedachte vooral het besparen van kosten. Het leven op de Hargahoeve 1920 - 1945 Arie Bijl (1917 2001) bracht zijn kindertijd door op de Hargahoeve en beschreef het dagelijks leven op de boerderij in twee publicaties (zie het lijstje onderaan dit artikel). Zijn ouders, Laurens Bijl Lzn. en Cornelia Korpershoek verhuisden in 1918 waar schijnlijk van de Polderkade A 179 (Hargahoeve I) naar Schiedamseweg 146 (Hargahoeve II), nu Sportlaan 2. In 1920 overleed boer Laurens Bijl op 49-jarige leeftijd. Na het overlijden van de man was het in die tijd gewoonte dat de vrouw met haar kinderen de boerderij verliet. In de statuten van het Weeshuis der Hervormden stond immers dat aan vrouwen niet werd verpacht. Op deze regel werd nu een uitzonde ring gemaakt. Er waren in het gezin Bijl al oudere zoons die hulp konden bieden op het boerenbe drijf. Cornelia Bijl-Korpershoek was een moedige vrouw en zij kreeg hulp van haar kinderen en haar vader die op de Hargmolen aan de Schiedam seweg woonde (ook te zien op de Cruquius-kaart). Voor het maken van boter en karnemelk kocht zij in 1927 een centrifuge, voor die tijd een bijzon dere innovatie. Op de centrifuge stond een ronde metalen bak. Daarin werd de nog warme koemelk geschonken. In de opening zat een bol, die rond draaide in een gietijzeren, cilindervormige mantel. Uit de mantel staken twee pijpjes en zodra het karwei klaar was, werd de voorkant geopend. Uit de grootste pijp stroomde de taptemelk en uit het andere pijpje liep de room. De gewonnen room werd gekoeld en aangezuurd, de volgende dag werd het mengsel gekarnd, dat leverde eerste klas boter en karnemelk op. Die producten werden door de huis arts van Kethel, dokter Sauer, warm aanbevolen aan jonge moeders. De overgebleven taptemelk (restpro- duct van de melk) had niet zoveel afzetgebied, maar Uitsnede uit het kaartblad Viaerding van de Cruqius-kaart uit 1772. De Hargahoeve I stond ergens tussen de Oude Harg, dichter bij de Polder7 vaart. De Hargahoeve II iets verderop, verder weg van de Poldervaart. Scyedam jaargang 46 nr. 2 69

Scyedam | 2020 | | pagina 33