mm ll f* deze werd met maismeel aan de varkens gevoerd, die er als kool van groeiden en voor een mooie prijs verkocht konden worden. De Hargahoeve was een middelgrote boerderij. De veestapel bestond uit: 30 koeien, 1 stier, 1 paard, 4 zeugen (volwassen vrouwtjesvarkens), 12 mestvar- kens (voor de slacht), 25 kippen. Het dagelijks werk was intensief. De dieren verzorgen en stal en hokken schoonmaken, hooien op het land, tweemaal per dag melken, boter en karnemelk maken en het onder houd van het terrein en de bebouwing, Arie Bijl schreef over deze periode "In november werd een varken geslacht door de oude Kees van Selm, slager in het Noordeinde in Kethel, het waterfornuis in de Hargahoeve werd tot koken toe opgestookt om alle onderdelen van het varken voor consumptie klaar te maken, zodat er die winter door het hele gezin van gegeten kon worden."2' Van de bewoners die na de familie Bijl in de Harg ahoeve hebben gewoond is weinig bekend. De familie van Staalduijnen heeft er maar anderhalfjaar gewoond, toen overleed de boer en zijn vrouw is naar Maasland vertrokken. Na het vertrek van varkens- boer Van der Meer werd de Hargahoeve dierenasiel. Vooralsnog is de bestemming van de Hargahoeve onduidelijk. De boerderij blijft een gemeentelijk monument. De werkgroep Kethel van de Histori sche Vereniging Schiedam houdt het nauwlettend in de gaten. Met dank aan Gerben Roodbol, Beleidsadviseur Monu menten bij de Gemeente Schiedam, voor de mogelijk heid om rond te kijken in de Hargahoeve. 2) Kethelse toestanden, pagina 9 (zie literatuurlijstje onderaan deze bijdrage) 70 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 34