'In het Jenevermuseum hangt de geur van mijn jeugd' Distillateurskind Louise Melchers blikt terug Marianne Ames Ze zit bij het raam in de Melcherszaal van het Nationaal Jenevermuseum Schiedam. Zoals ze daar in de vensterbank zit, zo zat ze er ook als peuter tijdens de intocht van Sinterklaas. Louise Melchers (1958) duikt voor Scyedam in haar herinneringen als telg van het roemruchte distilleerdersge slacht Melchers. In 1976 verkocht haar vader, achterkleinzoon van de oprichter, de zaak (en haar geschiedenis) aan drank handelaren, die het bedrijf voortzetten als The Melchers Group. In 1837 richt Petrus Melchers de firma P. Melchers op en wordt vooral bekend met het distillaat onder de naam 'Locomotief'. Deze naam wordt gekozen als eerbetoon aan de eerste trein die dan van Amsterdam naar Haarlem rijdt. De firma verkoopt 'genever' aan particulieren; niet aan winkels. Ook wordt veel gedistilleerd geëxporteerd, eerst naar Noord-Amerika, daarna ook naar Zuid-Amerika, Afrika en Australië. Vanaf 1910 is de firma te vinden op de Lange Haven 74-76, tegenwoordig het onderkomen van het Nationaal Jenevermuseum. Na Petrus Melchers, zet M.J. Melchers, samen met zijn boekhouder Honnerlage Grete, de zaak voort, gevolgd door Lambert Melchers die alles erft in 1936. Hoewel Louises vader Rein in de jaren vijftig in de zaak komt, is het vader Lambert die de scepter zwaait. Vijfjaar verloofd Louise Melchers groeit op in een gezin met drie broers en een zus. Zij wordt geboren, als eerste kind, Louise Melchers kijkt in het boekje dat is gemaakt ter gelegenheid van het huwelijk van haar ouders in 1957. Voorop staat een locomotief afgebeeld, een verwijzing naar de jenever waarmee de firma Melchers naam maakt. Foto: Marco Spruit Bleeker. 40 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 4