11 J f «I 41 if in de Spieringshoekflat. Het is 1958 en de woning nood is hoog. Vanwege die woningnood duurt het ook even voordat Rein Melchers (1925-2016) met Lily Kniepstra (1929) kan trouwen. Hun verlovingstijd duurt ruim vijf jaar en Lily werkt dan al enige tijd als secretaresse bij de distilleerderij. Als ook de kinderen Pieter (1959) en Rein (1961) erbij komen, wordt de flat te klein en trekt het gezin in afwachting van een grotere woning enige tijd in bij de ouders van Rein. Bij Lily zit de drankhandel ook in de familie. Haar moeder, Wiesje Kniepstra (1904-2008), is een telg van de familie Suys die in Den Bosch handelde in wijn en gedistilleerd. Als jongste van een gezin met veertien kinderen vertrekt Wiesje in 1927 met Dirk Kniepstra (1905-1965) naar Nederlands-Indië, waar hij zijn geld verdient bij de Bataafse Petroleummaatschappij. Daar wordt moeder Lily Kniepstra in 1929 geboren. Kort voor de Tweede Wereldoorlog keert de familie Kniep stra terug naar Nederland en woont dan in Oss. Na de Tweede Wereldoorlog verhuist het gezin naar de Swammerdamsingel in Schiedam, waar Dirk een aanstelling als hoofdinspecteur van politie krijgt. Rein is het middelste kind van Jo Kleipool (1894- 1963) en Lambert Melchers (1897-1978). Hij groeit op in een gezin van twee jongens en drie meisjes en is als tweede zoon eigenlijk niet voorbestemd om de distilleerderij over te nemen. Zijn broer Jos, gaat echter medicijnen studeren en wordt oogarts. Zo wordt Rein opvolger bij de Firma P. Melchers. Hij mag zijn oplei ding aan het Canisius College in Nijmegen, waar hij op kostschool zit bij de paters Jezuïeten, niet afmaken, maar moet terug naar Schiedam om al heel jong de zaak in te gaan. Directeur tegen wil en dank "Mijn vader moest van school en groeide op in de distilleerderij. Als jongeman heeft hij nog wel een tijd gewoond en gewerkt in Bordeaux, waar hij een liefde voor wijnen ontwikkelde. Maar hij moest de zaak overnemen, eigenlijk tegen wil en dank. Hij heeft niet zelf een keuze kunnen maken. Opa was een man die ook heel lang de touwtjes in handen hield. Mijn vader had altijd ideeën, was in voor novi teiten en wilde moderniseren, maar hij kreeg niet de ruimte. Mijn vader vond niets fijner dan lekker op een wijnboerderij te struinen, een beetje zoals Ilja Gort doet in Frankrijk. Hij was ook ongelooflijk handig. Ik zie hem nog met een tasje met gereed schap weggaan. Altijd was er wel iets om te repa reren. Hij was een fervent zeiler. Als we een boot huurden, leverde hij die altijd in een betere situatie weer in. Jongeheer Rein of gewoon Rein kende iedereen. Hij sprak met iedereen. Ook in allerlei vreemde talen, weliswaar met een Schiedams accent maar toch. Maar mijn vader was geen zakenman, hij had geen zakelijk talent. Opa wel, die had feeling voor marketing." Scyedam jaargang 46 nr. 2 41

Scyedam | 2020 | | pagina 5