Butler en bellenbord Opa was in Louises ogen een nogal autoritaire man. Hij bepaalde wat er wel of niet gebeurde. "Opa en oma hadden behoorlijk wat personeel. In de keuken was een bellenbord, dat aangaf waar in huis hulp gevraagd werd. Later had opa een butler in huis; hij droeg een kapiteinsuniform en ze gingen samen ook vaak zeilen. Met Kerst werden er thuis grote diners gegeven." Louise maakt een weids gebaar en wijst in de Melcherszaal naar de linkerkant. "Hier was het kantoor van vader. We gingen vaak met hem mee naar de distilleerderij. Dan parkeerde hij de auto op het randje van de kade van de Lange Haven, heel eng. Toen zat de ingang op een andere plek. Na de brand van 1985 is de indeling van het pand gewijzigd. In de distilleerderij was een mooie feestzaal voor bezoekers. Er stond een pianola en opa deed soms alsof hij kon spelen. Of er in die zaal ook feesten voor het personeel werden georganiseerd? Nee, nee! Ik kan me niet herin neren dat er ooit feesten waren voor het personeel. De zaal werd gebruikt voor grote ontvangsten van bijvoorbeeld ministers en buitenlandse hoogwaar digheidsbekleders. Het was wel gebruikelijk dat het personeel een fles drank meekreeg. Je had een zoge naamd 'vrouwtje', veelal een likeur, voor de dames en een zogenaamd 'mannetje', veelal een jenever, voor de heren. Er waren drankpauzes tijdens het werk. Er werd in de distilleerderij volgens mij behoorlijk veel gedronken. Wat een kind zich vaak herinnert zijn geuren. Hier hing de lucht van alcohol, dat is de geur van mijn jeugd. Ik vind het nog steeds prettig om te ruiken." Recepten als heiligdommen Louise en haar broers en zus komen niet alleen op bezoek in de distilleerderij. In de schoolvakanties wordt er gewerkt, is het flessen vullen en etiketten plakken. Zoals de medische studieboeken van oom Jos bij opa en oma thuis achter slot en grendel staan, zo staan in de distilleerderij de recepten achter slot en grendel. "Ik heb nog nooit van mijn leven een recept voor jenever gezien. Dat waren heiligdommen." Ook thuis werkt het hele gezin mee, met z'n allen aan de keukentafel mailings verzorgen, folders in enveloppen vouwen. De distilleerderij mag dan haar stempel drukken op het gezinsleven, maar thuis wordt weinig gedronken. Bij de kinderen wordt erop gehamerd later geen sterke drank te nuttigen. Vader Rein drinkt soms een whisky, aangelengd met water. Kapper :eestzaal. Staanc i daarnaast opa 42 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 6