Krowinkel, die wel-gesitueerd Schiedam thuis knipt, komt steevast op vrijdagmiddag langs, net als de pastoor. Dan wordt wel een borreltje geschonken. Aan haar kinderjaren bewaart Louise fijne herinne ringen. Aan geld is geen gebrek. "Alles kon. Er was al heel snel kleurentelevisie. We gingen ook altijd naar Hotel Huis ter Duin op vakantie", weet Louise. Zij laat jeugdfoto's zien. Het speelgoed geeft aan hoe goed zij het hadden. Een miniatuurtrein bijvoorbeeld waarin ze over straat rijden. Op zolder bij opa staat een heel groot circus opgesteld. En er is een kindermeisje voor Louise en haar broers en zus. "Je bent zelf gewend aan het leven als distillateurskind, maar er werd natuurlijk op een bepaalde manier naar ons gekeken. Er werd ook veel van ons verwacht. Ik kon bijvoorbeeld goed voorlezen. Eens was er een voorleeswedstrijd in mijn klas, maar ik mocht niet meedoen. De juf zei dan 'jij hebt al zoveel, doe maar niet mee'. Toen ik puber werd, heb ik me flink afgezet, vooral tegen mijn opa. Personeel hebben vond ik belachelijk." Het einde van de firma P. Melchers Door een prijzenoorlog in de jaren zestig moeten veel distilleerderijen in Schiedam sluiten. Ook met P. Melchers gaat het niet goed en in 1976 wordt de firma Melchers verkocht aan drankhandelaren. Rein Melchers treedt aanvankelijk bij hen in dienst. Twee jaar later echter, in 1978, valt ook het doek voor de distilleerderij aan de Lange Haven. "Mijn vader maakte zich vooral zorgen om zijn personeel. Hij vond het heel belangrijk dat deze mensen niet de dupe zouden worden van de ondergang van de distilleer derij en streefde naar zo gunstig mogelijke regelingen voor ze." "In het voorjaar van 1985 brandde het pand gedeel telijk af. Mijn vader was niet iemand die makkelijk zijn emoties kon tonen, maar dit vond hij heel erg. Ik heb zelf ook nog naar de brand staan kijken aan de overkant van de Lange Haven. Gelukkig had mijn vader veel persoonlijke zaken al weggehaald nadat de zaak was overgenomen maar er stond nog genoeg. Er zijn toen ook veel spullen gestolen en af en toe duikt er nog iets op Marktplaats op." De oude distilleerderij wordt door de gemeente gekocht en opgeknapt. Sinds 1996 is hier het Nati onaal Jenevermuseum Schiedam gehuisvest. Volgens Louise Melchers juichte haar vader dit toe. Op het online nieuwsmedium Schiedam24 wordt een In Memoriam gepubliceerd voor Rein Melchers, die de hoeder van Schiedams erfgoed wordt genoemd: "Hij zette zijn tomeloze energie dat die zo tomeloos was zag je niet meteen aan deze rustige aristocratische figuur - in voor het behoud van het branders- en distillateursvak in Schiedam. Niet voor niets is het Jenevermuseum juist in de oude bedrijfspanden van Melchers gevestigd. Altijd was hij op de achtergrond aanwezig om het in leven houden van de Schiedamse tradities rond branderij en jenever te bevorderen. Zonder hem zou daar nu niet veel van over zijn."'1 Rein Melcherspad Zonder Rein Melchers zou ook de historische collectie miniatuurflesjes verloren zijn gegaan. Deze B.J. de Jongh-verzameling heeft hij gered. "Mijn vader heeft de verzameling gekoesterd en ook uitge breid. De collectie is nog steeds te zien in het Jene vermuseum. Wat mijn vader ook een fantastisch idee vond was om door Schiedam een route van tegels met afdrukken van brandijzers met de verschillende jenevermerken uit te zetten." Zo'n route met brand ijzers wordt overigens binnenkort door Sjef Hende- rickx verwezenlijkt in de steeg tussen de Havenkerk en het Jenevermuseum. "Het is duidelijk hoe de steeg genoemd moet worden Dat wordt het Rein Melcherspad."2' Louise Melchers kijkt nog eens rond in de Melchers- zaal. "Ik merk dat ik het heel leuk vind dat het pand van mijn vader het Jenevermuseum is geworden. Ik heb er goede herinneringen aan en kom er graag, al is het pand dan niet meer van ons."^ 1) https://www.schiedam24.nl/nl/nieuws/nieuws/ bij-het-overiyden-van-rein-melchers/4568 2) https://www.schiedam24.nl/nl/nieuws/nieuws/ bij-het-overlijden-van-rein-melchers/4568 Scyedam jaargang 46 nr. 2 43

Scyedam | 2020 | | pagina 7