Naar de volkstuin in het Sterrebos Schiedam in zwart-wit. Herinneringen aan de jaren '40 (2) Tom Bezemer Ooit waren er volkstuinen in het Sterrebos, en de vader van Tom Bezemer had zo'n tuin. Hoe verliep voor kleine Tom de tocht naar die tuin, vóór op de fiets bij vader? Het is een scherpe herinnering, die helder en toch niet geheel betrouwbaar in mijn hoofd wordt bewaard. Ik zit in een metalen vlechtwerkstoeltje dat op de horizontale framestang tussen stuur en zadel is bevestigd. De armen van mijn vader, links en rechts, geven een veilig gevoel. Vanuit zo'n stoeltje heb je een prachtig uitzicht op de omgeving. Jammer alleen dat die beelden uit je herinnering verdwenen zijn. Toch valt wel te reconstrueren wat die kinderogen gezien hebben tijdens de fietstocht naar de volkstuin in het Sterrebos. Het zal niet veel verschillen van wat die ogen - bewuster - enkele jaren later zagen; in de jaren veertig verandert er niet zo veel aan het straatbeeld. De dikke ton Al twintig jaar huurt mijn vader een volkstuin in het Sterrebos. Niet steeds op dezelfde plek. Van de eerste tuin, vrij dicht bij de Wilhelminahaven gelegen, herinner ik me weinig. Van de tweede, verder van de haven en rechts van de Admiraal de Ruyterstraat, des te meer. Voor de deur van Havendijk 218c word ik in het stoeltje getild door mijn vader die daarna, met een aanloop en een enorme zwaai van het been, achter me op het zadel komt zitten. We rijden de circa dertig meter tot de Geervlietsestraat; meteen linksaf een klein stukje omhoog naar de 'dikke ton' op de hoek van de Haven straat waar rechts de Westfrankelandsedijk begint. De benaming gebruiken we als kinderen voor het ronde transformatorhuis dat tevens dient als aanplakzuil voor affiches. Vanuit het raam in de woonkamer heb je er goed zicht op en zie ik mijn oudere zussen er tikkertje Spuisluis op de Westfrankelandsedijk, omstreeks 1955. Op de achtergrond het zwembad en in de verte een schip in de Wilhelminahaven. Het zwembad werd in september 1956 gesloten. Foto: Collectie K.F.W. Groeneweg 44 Scyedam jaargang 46 nr. 2

Scyedam | 2020 | | pagina 8