omheen spelen. Later doe ik er zelf aan mee. Op mijn netvlies staat een beeld uit de oorlog: Duitse soldaten staan daar op wacht en houden iedereen tegen. Het is waarschijnlijk 10 of 11 november 1944. De Gorzenwijk, omgeven door havens en min of meer een eiland, is hermetisch afgesloten. Tijdens de beruchte razzia worden veel mannen opgepakt. Nu staat op deze plek het gebouw van Breadbox Shipping Lines. Wie weet nog dat deze vierkante doos in 1960 gebouwd is als Gereformeerde Goede Havenkerk? De zwembadschutting Mijn vader gaat rechtsaf de dijk op. We passeren de spuisluis met aan beide kanten het dubbele raderwerk waarmee de sluisdeuren handmatig worden bediend, afgedekt met donkere half ovale kappen. Rechts voert een smalle trap langs de dijk naar beneden waar het huis van de sluiswachter ligt. Enkele meters verderop begint links de lange schutting waarmee het zwembad, dat een dames- en een herenbad kent, aan nieuwsgierige blikken wordt onttrokken. Jaren later zullen we als jongens de gleuf in het houtwerk ontdekken waardoor je een blik in het damesbad kan werpen. In het midden van de zwembadschutting ligt de toegangsdeur naar de kassa, waar je voor tien cent een kaartje koopt - als je tenminste niet ouder dan zestien jaar bent. Het kan echter ook goedkoper. Aan het eind van de schutting, bij de Wilhelminahaven, gaan enkele avonden per week de dubbele deuren open voor iedereen die dat wil: kosteloos zwemmen. "Verboden voor honden" waarschuwt het bordje op de deur. Logisch, zou je zeggen, maar dat het agressieve keffertje van buurvrouw Veringmeier hier niet welkom is, is wel een geruststellende gedachte. Met de zwembroek opgerold in een handdoek sta ik, samen met vele anderen, ruim voor tijd voor de deur. Je kunt proberen één van de weinige kleed hokjes te bemachtigen. Als je dat geluk hebt, loop je echter meestal het risico er door de badmeester of een volwassene weer uitgejaagd te worden. Dan ben je veroordeeld tot de kledinghaken die aan de scheidingswand met het damesbad zijn aangebracht. En als die allemaal in gebruik zijn moet je je kleding op het schuin aflopende grasveld bewaren, afgedekt met een handdoek. Zwemles krijg ik eind jaren veertig van badmeester Hodes, altijd keurig gekleed in een witte lange broek en een wit shirt. Hij schreeuwt niet tegen je, zoals de andere badmeester en is geduldig wanneer ik op mijn rug door het bad slalom en het me maar niet lukt in een rechte lijn te zwemmen. Maar ook een zwemles kan kosteloos: vader Van den Bosch, die enkele deuren verderop woont, bindt zijn zoon een touw om zijn middel en gooit hem in de jachthaven naast het Balkengat in het water. Zwemmen! De grote zandvlakte Even voorbij het zwembad buigt de dijk naar rechts en meteen weer naar links. We rijden vlak langs het water van de Wilhelminahaven. De strook onderaan de dijk is erg ondiep met riet langs de kant; je kan er fluitjes van snijden. Verderop schepen, heel veel schepen. Rechts loopt een iets lager gelegen voetpad; Anneke en Gert Groeneweg bij het 'pompie' op de hoek van de Admiraal de Ruyterstraat en de West- frankelandsedijk. Ca. I960. Foto: Collectie K.F.W. Groeneweg Scyedam jaargang 46 nr. 2 45

Scyedam | 2020 | | pagina 9