Stadskroniek, Han van der Horst Corona archief Het Schiedamse gemeentearchief verdient een groot compliment. Al op 21 april nodigde het de Schie dammers uit op welke manier dan ook vast te leggen hoe zij de lockdown beleefden en ervoor te zorgen dat het resultaat daarvan op het Stadserf terecht kwam. Zo kregen we met zijn allen de kans om werkmateriaal te verzamelen voor de historici van de toekomst. Er is een grote kans dat 2020 het begin is van de meest gedenkwaardige periode sinds de bevrijding. En de Watersnood van 1953 dan? Nu al zijn drie en een half maal zoveel slachtoffers gevallen als in die treurige dagen. Bovendien is de kans groot dat op de epidemie een economische ineenstorting volgt zonder weerga. We zijn nog lang niet van de ziekte en zijn gevolgen af. Dat zal grote consequen ties hebben voor het leven in Schiedam. Des te belangrijker is het dat wij blijven kijken, foto graferen en verzamelen. Dat we niet alleen zien wat er gebeurt maar dat ook vastleggen. Op het moment zelf is het vaak moeilijk om de waarde vast te stellen van zon waarneming. Wat voor ons vanzelfspre kend en normaal is, kan een historicus van de toekomst een nieuw inzicht geven. Dat gebeurt nu namelijk ook met materiaal uit het verleden. Neem bijvoorbeeld de iconische foto van de drie Duitse soldaten die naast elkaar door een lege Hoogstraat marcheren. Dat was destijds geen bijzondere gebeur tenis. De foto die verstolen vanuit een kamerraam werd gemaakt, leverde echter een beeld op dat voor onze generaties exact de look and feel van de bezet ting weergeeft. Dat had de maker vast niet gedacht op het moment dat hij afdrukte. Selecteer dus zelf niet te veel. Misschien gooi je juist het waardevolle weg. Stuur het hele beeld. Fotoshop niet. Ik kan me voorstellen dat geïnteresseerden groepen vormen om het heden in al zijn aspecten vast te leggen. Dan ga je bijvoorbeeld met zijn allen de vrijdagse markt fotograferen of evenementen in het sportpark. Of je brengt een bekeurende boa in beeld. En tenslotte zijn er de dagboeken, die vaak unieke inkijkjes bieden in hoe een bepaalde historische periode wordt ervaren. Er liggen op het NIOD honderden van zulke documenten uit de bezettings tijd. Zij zijn van onschatbare waarde. Ik ben benieuwd hoeveel Schiedammers een coro nadagboek bij houden. En of ze het aandurven hun particuliere gevoelens en observaties ter lezing te leggen in het gemeentearchief. Voor wie twijfelt, je kunt altijd bepaalde grenzen stellen aan de mate van openbaarheid. Hoe dan ook, er is een prachtige verzameling in opbouw. De eerste die daarvan zal profiteren is de vooralsnog onbekende auteur van de Geschiedenis van Schiedam die bij leven en welzijn in het jubile umjaar 2025 zal verschijnen. Voor het laatste hoofd stuk: stad in coronatijd. Als een betere titel tegen die tijd maar niet zal zijn: de jaren dat de doodsvogels klapwiekten boven Schiedam.^ Drie Duitse militairen lopen op de Hoogstraat in de richting van de Grote Markt. Beeldbank Gemeentear chief Schiedam, nr. 10805- Scyedam jaargang 46 nr. 3 83

Scyedam | 2020 | | pagina 11