Ir fabrieken, kon Jansen haar stijlopvattingen niet zozeer vormgeven. Vaak ging het om verbouwingen met aanpassingen van constructies die om haar bouw kundig inzicht vroegen. In de jaren vijftig gaf zij wel enkele fabrieksgevels een modern aanzien. Voor een externe opdrachtgever, de N.V. Nederlandsche Kantoorboekhandel Van 't Hoff en Jongepier gevestigd aan de Westvest 38-40 in Schiedam, ontwierp zij een nieuwe gevel, ontdaan van de dakdecoratie en talrijke toogvensterstjes en transformeerde deze in een sobere voorgevel met horizontale en verticale accentuering.14' Het was echter een andere architect die de nieuwe gevel realiseerde, in een minder strakke vormgeving.15' De VrouwenAdviesCommissie Al vanaf de vroege jaren van haar architectenbestaan was Jansen maatschappelijk actief. Haar toen nog magere orderportefeuille gaf haar daartoe gelegenheid en vermoedelijk hoopte ze langs deze weg een netwerk op te kunnen bouwen om aan meer opdrachtgevers te komen. Zo stond ze bij haar kandidaatstelling voor de Rooms-Katholieke Staatspartij voor de Schiedamse gemeenteraad vermeld als bouwkundig ingenieur én binnenhuisarchitect, een toevoeging die daar mogelijk mee te maken had.16' Jansens maatschappelijke activi teiten waren in hoofdzaak gelieerd aan haar opleiding en beroep. Direct na de oprichting van de Rotterdamse afdeling in 1936 sloot zij zich aan bij de Vereniging van Vrouwen met een Academische Opleiding (WAO).17' Deze vereniging werd in 1918 opgericht om de maat schappelijke belangen te behartigen van de academisch geschoolde vrouw. Direct na de oorlog werd Jansen bestuurslid van de Rotterdamse VVAO-afdeling en van 1947 tot 1953 was ze lid van het hoofdbestuur. Hierin had tevens zitting oud-studiegenoot Ada Kuiper-Struyk (1908-1985).18' In 1946 zag in Rotterdam de eerste VrouwenAdvies Commissie (VAC) het licht, een gemeentelijk advies orgaan op het gebied van woningbouw, woninginrich ting en woonomgeving.19' De VAC bracht gevraagd en ongevraagd advies uit aan de Dienst Volkshuisvesting. Niet alleen Jansen en Kuiper-Struik konden als bouw kundig ingenieur een nuttig aandeel leveren, maar ook de huisvrouw die immers een woonervaring heeft - door de huishoudelijke werkzaamheden, die zij verricht - die groter en gevarieerder is dan de ervaring van Willy Jansen hield van zeilen. In 1965 kocht ze een zomerhuisje aan de Reeuwijkse plassen (Klein Elven- hoef) dat ze verbouwde en waar ze de zomers met haar zus Pop doorbracht. Foto: collectie Herman Jansen. 14) Ir. W.C.M. Jansen b.i. architecte. Verbouwing fabriekspand Westvest no 38 en 40, 2 september 1954, GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. 7c. 15) De architect van de nog steeds bestaande gevel was M.A.H. van de Laarschot. Bouwdossiers online, <https://mijnadrespubliek. hosting, deventit.net/detail. php?navjd=0-l&id=225l2729&index= 0&volgnummer=l 1> (geraadpleegd 3 september 2019). 16) 'R.k. Staatspartij. Candidaatstelling voor den gemeenteraad'. Nieuwe Schiedamsche Courant, 6 februari 1939, p. 1Jansen stond niet op een lage, maar uiteindelijk wel onverkiesbare plaats. A.C. Heijkoop en J. Bakker, De RVS flat. Schone beloning voor vasthou dendheid in Rotterdam, z.pl. [Rotterdam] 2010, p. 88. 17) De vereniging, met Aletta Jacobs (1854-1929) als een van de eerste leden, bestaat nog steeds, onder de naam Vereniging van Vrouwen met hogere opleiding en telt circa 4.000 leden. Atria, Archief WAO Vereniging van Vrouwen met hogere opleiding https://atria.nl/bibliotheek-archief/collectie/archief/ IIAV00000539/> (geraadpleegd 3 juli 2019); Atria, Amsterdam, archief WAO Vereniging van vrouwen met hogere opleiding, inv. nr. 191. 18) Ada Struyk studeerde in 1937 af als bouwkundig ingenieur. Na de Tweede Wereldoorlog was zij actief in diverse functies, onder meer als lid van de gemeenteraad van Rotterdam, de Tweede Kamer, waar zij zich voornamelijk bezighield met volkshuisvesting en verkeer en waterstaat, en de Raad voor de Volkshuisvesting. 19) Na Rotterdam richtten vrouwen in verschillende gemeenten een VAC op. Deze lokale commissies bestaan nog steeds onder de naam VAC of WoonAdviesCommissie (WAC). Ook mannen kunnen sinds 2000 adviseur zijn. VACpunt Wonen <https://www.vacpunt- wonen.nl/over-ons.html (geraadpleegd 4 juli 2019). 86 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 14