welke architect ook'.20' Begin 1950 stelde de VAC een onderzoek in onder huisvrouwen naar hun ervaringen en wensen met betrekking tot het gebruik van hun woning om hiermee rekening te kunnen houden bij de bouw van nieuwe woningen. Het ging hierbij om de bewoners van verschillende typen woningbouw in een tiental na 1940 gebouwde wooncomplexen, waaronder Kralingen en Oud Mathenesse ('traditionele bouw', resp. circa 500 en circa 300 woningen), Bergpolder ('montagebouw', circa 50 woningen) en Overschie ('Korrelbeton', circa 100 woningen).2I' Samen met een medelid van de VAC ondervroeg Jansen de bewoonsters van Oud Mathenesse, Rotterdams meest westelijke wijk die grensde aan Schiedam. Jansens aantekeningen geven een gesprek weer met een bewoonster 'uit de witte huizen over de gemeenschappelijke tuinen'.22' Deze aangelegde tuinen bevielen geenszins, omdat kinderen er vanaf het begin bezit van namen en er zo niets kon groeien, kinderen van 'allerhande soort mensen' bij de bewoonster zomaar naar binnenliepen en haar eigen kinderen niet konden slapen door het lawaai in de tuinen. De woonstroken, allemaal in één richting gebouwd, hadden voor de bewoonster 'iets vervelends' en veroorzaakten tocht.23' Deze strokenbouw die licht, lucht en ruimte moest brengen kon deze bewoonster dus niet geheel bekoren. Dankzij het VAC-lidmaatschap kon Jansen ervaring opdoen op het gebied van wonen en huisvesting, maar omgekeerd valt ook op dat zij vanaf het begin blijk gaf van kennis van zaken en deze inbracht in de commissie. Haar archiefstukken voorzag ze van in rood potlood geschreven commentaar. Ze ontving kattebelletjes die aangeven dat ze al snel als deskundig werd beschouwd, zoals: ik zou zo graag willen dat jij het [verschenen boek over huisvesting] eens bekeek, en ons dan je mening er over zei' en: 'Word gauw beter, kom ons weer te hulp met je practische kennis!'.24' De RVS-flat In 1938 bestonden er plannen om in Rotterdam een flatgebouw te ontwikkelen voor alleenstaande werkende vrouwen.25' Kort na de Tweede Wereldoorlog kregen de plannen vaste vorm dankzij de Stichting Vrouwen centrum Rotterdam, een samenwerkingsverband van zeven vrouwenverenigingen, waaronder de WAO, waarvan Jansen toen bestuurslid was.26' Tegenwoordig zou er sprake zijn van belangenverstrengeling, maar binnen de stichting stond van het begin af vast dat zij de flat zou ontwerpen. Persoonlijk, als ongehuwde werkende vrouw, moet zij zich des te meer betrokken hebben gevoeld bij de doelstelling van de flat. Boven dien was dit een uitgelezen gelegenheid zich als vrou welijke architect te bewijzen. De RVS-flat, genoemd naar financierder de n.v. Rotterdamsche Verzekering Sociëteiten, werd in 1958 gerealiseerd op de hoek van de Heemraadssingel en de Beukelsdijk. De vrijstaande, door groen omgeven gale rijflat vormt een rechthoekig blok, bestaande uit een begane grond met bergingen en garages en tien woon- verdiepingen met 160 één-, twee- en driekamerwo ningen. De efficiënt ingedeelde woningen beschikten over moderne voorzieningen als centrale verwarming, een heetwatertoestel, koelkast en huistelefoon. Jansen bracht praktische details voor de werkende bewoon ster aan, zoals een van twee zijden toegankelijk bood- 20) Geciteerd in: Heijkoop en Bakker 2010 (zie noot 16), p. 53. Jansen en Kuiper-Struyk staan vanaf 1951 als lid vermeld, de laatste als vicevoorzitter van 1953-1957. Heijkoop en Bakker 2010 (zie noot 16), p. 89, nt. 22. De auteurs maken geen melding van bronnen. Uit Jansens archief blijkt dat zij al vanaf 1946 lid was. GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. la. 21) Enquête-verslag VAC, Het oordeel van de huisvrouw over haar woning, Rotterdam 9 februari 1950, typoscript, p. 1, GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. la. 22) Verslag 16 maart 1950, handgeschreven vel papier, GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. la. Waarschijnlijk ging het hier om in 1948 gebouwde nieuwbouwwoningen aan de Fran selaan. Zie: Stadsarchief Rotterdam <http://collecties.stadsarchief. rotterdam.nl/publiek/detail. aspx?xmldescid=l79226&tag=afbe eldingen;beeld;geluid;algemeen;video;film;bestellen&view=lijs t&volgnummer=0&positie=5&beschrijvingssoort=157879244&- doc_beschrijvingssoort=l 57879244&a_z=%255BARGS_ PLACEHOLDER%255D> (geraadpleegd 4 juli 2019). 23) Verslag 1950 (zie noot 22). Scyedam jaargang 46 nr. 3 24) Het boek betrof het in 1947 verschenen Die Behausungsfrage van de Oostenrijkse architect Roland Rainer (1910-2004). Typo script, 5 juli 1949, ondertekend met 'je Jeanne'. Mogelijk was dit oud-studiegenote en collega Jeanne van Rijswijk; Notulen VAC, 28 januari 1947, typoscript met handgeschreven boodschap, onderte kening slecht leesbaar (Bep?), GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. la. 25) Heijkoop en Bakker 2010 (zie noot 16), p. 19-29. 26) De stichting bestond uit de volgende vrouwenverenigingen: WAO, Nederlandse Bond van Vrouwen werkzaam in Bedrijf en Beroep, Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap, Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereniging, Unie van Neder landse Soroptimistclubs, Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. Jansen was aangesloten bij de eerste twee verenigingen. 87

Scyedam | 2020 | | pagina 15