schappenkastje naast de voordeur, waar de leveranciers hun waren konden achterlaten.27' De electriciteits- en gasmeters konden, wanneer de bewoonster naar haar werk was, vanaf de galerij afgelezen worden. De RVS-flat is Jansens meest prominente architec- tuurontwerp, waaruit haar modernistische smaak en opvattingen blijken. Met het strak vormgegeven flat gebouw, waarbij functies als wonen en ontsluiting de vorm bepalen, creëerde zij lucht, licht en ruimte voor de bewoners. Met deze functionalistische principes van het Nieuwe Bouwen betrad zij de Rotterdamse arena waar deze architectuurstroming hoogtij vierde en waar gerenommeerde progressieve collega's als Willem van Tijen en Jo van den Broek (1898-1978) actief aan de wederopbouw werkten.28' Het is heel goed mogelijk dat Jansen al kennis nam van Van Tijens denkbeelden in 1930, tijdens de Internationale Leergang waar Van Tijen in de TH een lezing hield over 'Woning enWijk'.29' Hierin gaf hij zijn visie over open rijenbouw in plaats van gesloten woonblokken, waarbij voor- en achterkant plaatsmaken voor een oost- en westgevel met een woon- en een slaapzijde waar het zonlicht kan toetreden. Uit aantekeningen in Jansens archief blijkt dat zij lezingen van Van Tijen bezocht.30' In het Bouwkundig Week blad gaf Van Tijen zijn visie op het vraagstuk hoog bouw die hij illustreerde met foto's van de RVS-flat.31' Voor Jansen moet dit een waardevolle erkenning zijn geweest. Voor haar functionalistische denkbeelden liet zij zich niet alleen inspireren door het Nieuwe Bouwen. Deze waren ook ingegeven door overwegingen die onder meer uit de VAC-enquêtes voortvloeiden en die De in aanbouw zijnde RVS-flat (de Suze Groenewegflat) voor alleenstaande vrouwen aan de Heemraadssingel en Beukelsdijk.Oktober 1957. Foto: Ary Groeneveld, Stadsarchief Rotterdam CC-0 27) Heijkoop en Bakker 2010 (zie noot 16), pp. 25, 67, 73. 28) Van den Broek ontwierp onder andere wooncomplex De Eendracht (1935). 29) Van de lezingen van de leergang verschenen samenvattingen. Anoniem, 'Internationale Leergang voor Nieuwe Architectuur', Het 88 Bouwbedrijf. Maandblad voor bouwkunde, techniek en handel 7 (1930) nr. 25 (5 december), pp. 506-507. 30) Zo hield Van Tijen tijdens een studiedag op 3 juli 1955, als voorzitter van de studiegroep naar de Functionele Grondslagen van de Woning, een betoog getiteld Ieders Huis, over de platte grond van de woning. Deze werd op basis van de studie perma nent geëxposeerd in het Bouwcentrum te Rotterdam. Aankondi ging lezing en handgeschreven notities Jansen, GAS, archiefnr. 608 Jansen, inv.nr. la. 31) W. van Tijen, 'Hoogbouw - het verlossende woord?', Bouw kundig Weekblad 76 (1958) nr. 43 (25 oktober), p. 497. Het artikel werd gevolgd door een beschrijving van de flat door de archi tecten zelf, pp. 498-502. Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 16