zij naar de praktijk wist te vertalen. De RVS-flat huis vest tegenwoordig een breed scala aan huurders. Jansens stilistische ontwikkeling voltrok zich hoofdza kelijk in de woningbouw en bereikte haar hoogtepunt met de realisatie van de RVS-flat. Hier kwamen haar moderne architectuuropvattingen en functionalistische denkbeelden het meest tot hun recht en manifesteerde zij zich als een uitvoerder van het Nieuwe Bouwen. Tot ver in de jaren zestig maakte zij ontwerpen voor de bouw of verbouw van woningen van familie, vrienden, kennissen en andere opdrachtgevers verspreid over Nederland. Op 67-jarige leeftijd kwam er een einde aan haar werkzame leven en besloot zij om samen met zus Pop regelmatig in het Spaanse Altea te verblijven in een nieuw te bouwen bungalow. Verrassenderwijs nam zij hiervoor een architect in de arm.32' Tot besluit Als een van de eerste vrouwelijke bouwkundig ingeni eurs in Nederland wist Willy Jansen zich te ontwik kelen tot een zelfstandig werkend architecte met een praktijk in Schiedam. Haar bouwkundige inzichten kon zij vooral in de praktijk brengen in de onderne mingen van haar broers die haar gedurende haar gehele carrière opdrachten toespeelden. In dit artikel (in drie delen verschenen) kon een beeld gegeven worden van het industriële erfgoed van het Schiedamse familiebe drijf waarvan een deel bewaard is gebleven. Jansens opleiding aan de TH bracht haar zeer beperkt in aanraking met moderne architectuur. Tijdens de wederopbouw kreeg zij door haar VAC-lidmaatschap in Rotterdam te maken met vraagstukken op het gebied van woningbouw, huisvesting en architecturale vormgeving en het waren vooral deze jaren die haar vormden. Jansens stijlontwikkeling kwam voorname lijk tot zijn recht in de woningbouw, waarbij de RVS- flat haar meest geslaagde en prominente bouwwerk genoemd mag worden. Zij ontwikkelde een bouwstijl naar de modernistische, functionalistische opvattingen van het Nieuwe Bouwen. Als vrouwelijke architect drukte Jansen hier een eigen stempel op door toepas sing van praktische en huishoudelijke inzichten. Haar orderportefeuille bleef tot aan haar pensioen in 1971 goed gevuld. Wel is het opmerkelijk dat de RVS- flat haar niet de naamsbekendheid bracht waarop zij misschien hoopte. Het moet haar evenwel met trots hebben vervuld dat zij als een van Nederlands eerste vrouwelijke bouwkundig ingenieurs een dergelijk project heeft weten te realiseren."^ 32) De architect was Reyer Schaatsbergen (1912-1981) uit Soest, GAS, archiefnr. 608, inv.nr. 4 en 8b. Scyedam jaargang 46 nr. 3 89

Scyedam | 2020 | | pagina 17