Piet van Stuivenberg verloste wat in steen gevangen zat Hakken in 'de Put' aan de Rotterdamsedijk Louise Melchers "Ik woonde met mijn ouders en twee zus jes aan de voet van de Rotterdamsedijk in een rijtje oude huizen. De tuin werd afgescheiden door een muur van de glas fabriek, een schuurtje in de tuin vormde het atelier. Vader hakte buiten in 'de Put', zoals men die plek toen noemde. Hij hakte het liefst rechtstreeks in een blok marmer, hardsteen of hardhout, dat noemen ze 'en-taille-direct'. In een ochtend of in een paar dagen werd dan een beeld gehakt." Dat zei Aart van Stuivenberg (1951-2019), zoon van de Schiedamse kunstenaar Piet van Stuivenberg (1901-1988) tijdens een interview dat we een paar weken voor zijn plotselinge dood in november 2019 met hem hadden over zijn vader. Wie was Piet van Stuivenberg? Pieter Antonie van Stuivenberg (1901-1988), die zich ook wel Piet van Stuyvenberg noemde, was beeld houwer, kunstschilder, steendrukker, lithograaf en graficus. Hij woonde en werkte in Schiedam, waar hij ook geboren was en overleed. Hij werkte met marmer, travertin, graniet, hout, doek en papier. Zijn avantgardistische werk werd vooral in de jaren '50 niet door iedereen gewaardeerd, maar hij werd in alle grote Nederlandse musea voor exposities uitge nodigd en verkocht zijn werk wereldwijd. Hij expo seerde onder meer in Stedelijk Museum Amsterdam, Grand Palais, Parijs, Pasedena Art Museum USA, Stedelijk Museum Schiedam en Museum Boij- mans Van Beuningen, Rotterdam. In 1950 was hij met werk vertegenwoordigd op de vijfde Salon des réalités nouvelles in Parijs. In 1967 kreeg hij de Hendrik Chabot-prijs voor zijn werk. Hij was lid van diverse kunstenaarsgroepen, waaronder R33, Vrij Beelden, Creatie en de Nieuwe Ploeg. Zijn werk is vertegenwoordigd in de collecties van onder meer Stedelijk Museum Amsterdam, Museum Boijmans 90 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 18