of ik model stond voor het kind, maar mijn moeder stond in elk geval wel model voor de vrouw. Mijn vader was gelovig (Nederlands Hervormd) en werd onder meer geïnspireerd door bijbelscenes en het thema moeder en kind." Andere thema's in zijn werk waren landschappen, dieren, vogels en architectonische onderwerpen. "Mijn vader maakte ook geometrische kunst," zei Aart. "Zulk werk werd toentertijd nog niet zoveel gemaakt in Nederland. Mijn grootste wens is dat een geometrisch beeld van mijn vader ooit nog eens in brons uitgevoerd zal worden." Piet was aan het experimenteren met schilderen, beelden en litho's. "Hij gebruikte bijvoorbeeld lego of gordijnstof, die in het papier ingedrukt werden. Zijn werk liep dicht langs dat van CoBrA, maar hij vond dat die kunstenaars allemaal hetzelfde deden. Hij sloot zich daar dan ook niet bij aan maar ging zijn eigen weg. Hij was kleurenblind. Hij onthield sommige kleuren aan hun nummer. Zijn kleurge bruik was daarom toch soms een beetje vreemd. Vooral rood en groen gaven problemen." Aart wees naar het schilderij De Waarzegster. "Het schilderij is in de oorlogsjaren gemaakt en de kwaliteit van het doek en de verf waren in die tijd ook niet best." Familiegeschiedenis "De familie Van Stuivenberg kwam oorspronkelijk uit de tabaksindustrie rond Rhenen en Renkum," vertelde Aart. "Mijn opa, Cornelis Marinus van Stuivenberg kwam naar Schiedam en begon daar als molenaarsknecht bij Molen de Noord. Hij over leed op jonge leeftijd. Het was een arm bestaan. Als jongste van elf kinderen moest ook Piet na de lagere school gaan werken. Hij wilde ook graag op de molen, maar nadat hij viel en zijn pols brak, mocht dat van zijn moeder niet. In plaats daarvan ging hij als veertienjarige bij een steenhouwer aan de slag." Hij werkte onder meer bij Van de Most in de Lange Nieuwstraat in Schiedam. In 1919 werkte en leerde Piet korte tijd bij de Pottenbakkerij Hof van Delfland in Delft, maar dat hield hij niet lang vol. Aart: "Hij had niets met klei. Hij heeft heel veel ambachten gehad, die ik me niet allemaal kan herin neren. Hij werkte in elk geval lange tijd als bran dersknecht bij de distilleerderij van Dirkzwager. In de crisisjaren werkte hij op het graf in Schiedam (de katholieke begraafplaats) waar hij kleine reparaties aan stenen uitvoerde en stenen schoon schuurde. In diezelfde periode begon hij ook als zelfstandig kunstenaar. Dat was geen gemakkelijke tijd." Aart heeft die niet meegemaakt, want toen hij in 1951 92 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 20