Opdrachten In de jaren '50 had Piet van Stuivenberg een groot project in Middelburg, maar dat heeft Aart nooit gezien. Piet maakte daarvoor 40 panelen en 16 grote wapens. "In 1953 hakte mijn vader 111 wapens voor de muur van het gemeentehuis van Arnhem. Dat deed hij direct ter plaatse in de steen en dat was een riskante onderneming, want één verkeerde klap en dan was alles kapot. Het was verboden om je naam erin te hakken, maar mijn vader heeft er toch 'Piet' in gehakt," vertelde Aart lachend. Toen hij in 1967 de Chabotprijs won, vertelde Piet in een interview met Harry Willemsen in De Tijd - De Maasbode van 24 mei 1967 dat hij helemaal niet van zulke opdrachten hield en dat hij ook geen prijzen voor zijn werk wilde ontvangen. Hij had de opdrachten (Middelburg en Arnhem) aange nomen omdat ze voor geld in het laatje zorgden en hij met het schuren van de graven op de begraaf plaats niet genoeg verdiende om behoorlijk rond te kunnen komen met een gezin met drie kinderen. Ellen Hom (1958), dochter van de Vlaardingse beeld houwer Govert (Goof) van Brandwijk (1911-1993), was al jong onder de indruk van het werk van Piet: "Wat ik zo bijzonder vond, was zijn moderne, abstracte werk. Het werk van mijn vader was juist zeer realis tisch. Het 'en-taille-direct' hakken in steen, zoals Piet deed, leek mij toen al stukken verrassender dan het uitvoeren van je gipsen modellen in steen. Ik herinner mij de openingen van tentoonstellingen waar ook Piet aan meedeed en keek mijn ogen uit bij het zien en ervaren van het werk van de kunstenaars. Ook hun bijzondere persoonlijkheden waren intrigerend. Piets werk viel te midden van het werk van zijn collega's op doordat het abstract was. Niet iedereen wist dat echter te waarderen. Ooit kreeg ik de gelegenheid een kunstwerk van Piet te ruilen voor een fles cognac. Dat kunstwerk koester ik nog steeds." Ontwerp oorlogsmonument Van gemeente Schiedam kreeg Piet van Stuivenberg niet veel opdrachten. Een verslaggever van Het Rotter- damsch Parool schreef op 11 februari 1950: "De enige Moeder en Kind, Piet van Stuivenberg. Van 1975 t/m 1987 stond dit beeld op de Grote Markt. Collectie Stedelijk MuseuSchiedam (object nummer: P-00000067). Foto: Stedelijk Museum Schiedam. 94 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 22