beeldhouwer die Schiedam rijk is, Piet van Stuiven- berg, heeft ook een ontwerp en een maquette voor het Schiedams oorlogsmonument gemaakt dat ten volle de aandacht waard is." Hij deed dit nadat het door Pieter Starreveld gemaakte beeld door haar naaktheid door de gemeenteraad werd afgekeurd en het ontwerp van gemeente-architect De Haas ook werd afgewezen. Hoewel Van Stuivenberg toen voornamelijk abstract werk maakte, was hij daar voor dit monument vanaf geweken. 'Het voorgestelde monument bestaat uit twee figuren, een liggende soldaat, symboliserend het verslagen leger en daarboven een robuste (sic) staande figuur, die het verzet uitbeeldt." Het beeld dat Starreveld in 1947 voor Schiedam maakte, kwam uiteindelijk terecht in het Julianapark in Schiedam. Het ontwerp van Piet werd afgekeurd omdat men het geen oorlogsmonument vond, maar meer zag als een monument voor burgerlijk verzet. (Het Rotterdamsch Parool, 8 april 1950). Het Schiedams bevrijdingsmonument in de Plantage werd uiteinde lijk gemaakt door Jan van Luyn en in 1955 onthuld. In 1950 maakte Piet het eerste abstracte beeld in Rotterdam, een zuil die bestemd was voor Bouwcen trum Rotterdam (zonder titel). Het beeld werd later verplaatst naar de Gedempte Zalmhaven. Later maakte hijnogmeerbeeldenvoordeRotterdamsebuitenruimte. Voor Schiedam maakte Piet in 1957 voor de voorma lige basisschool De Hoeksteen een hardstenen reliëf, 'Drie kinderen', dat nog steeds op de Burgemeester van Haarenlaan 1155 te zien is. Moeder en kind Ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Schiedam kreeg Piet van Stuivenberg in 1975 van gemeente Rotterdam de opdracht een beeld voor gemeente Schiedam te maken. Zijn beeld 'Moeder en kind' werd op de Grote Markt bij het oude stadhuis geplaatst. Helaas werd het beeld in 1987 als slagwapen bij een vechtpartij van bezoekers van een nachtdisco op de Koemarkt gebruikt en raakte beschadigd (Het Vrije Volk, 21 augustus 1987). Het beeld werd geres taureerd door Louis Damen, maar was te kwetsbaar om weer op de oorspronkelijke plek terug te zetten en is opgenomen in de collectie van Stedelijk Museum Schiedam. Een onbekende naam Aart nam ons mee naar de zolder van zijn huis in de Liduinastraat 102b waar ook zijn vader na de sloop van de huizen in 'de Put' tot aan zijn dood woonde en werkte. Piet had een enorme productie aan allerlei soorten werk. De hele zolderverdieping stond, lag en hing er vol mee. Ook de klompen die Piet altijd droeg, had Aart bewaard. Na Aarts overlijden is het werk ondergebracht bij de kleinzoons van Piet, Erwin en Martijn, die nu zijn werk beheren. Ondanks het feit dat hij zijn werk nationaal en internationaal verkocht, bleef Piet van Stuivenberg jammer genoeg voor velen een onbekende naam. Zelf zei hij hierover in een interview in Het Rotterdamsch Parool/ De Schiedammer van 27 december 1967: "Nogmaals, mijn werk is voor mij het belangrijkste. Ik alleen kan het maar maken. Het in het publiek brengen, kan ik niet. Daar schijn je aanleg voor te moeten hebben." Dit artikel is geschreven door Louise Melchers en tot stand gekomen met de medewerking van Ellen Horn, Petra Muns, Petty Oosthof en Jacqueline van Soest, die zich inzetten voor meer bekendheid van het werk van Piet van Stuivenberg in Schiedam. Met dank aan Erwin Defilet, kleinzoon van Piet van Stuivenberg, en Aart van Stuivenberg, de helaas in november 2019 over leden zoon van Piet van Stuivenberg, die bereid waren hun verhalen met ons te delen. Bronnen die niet in de tekst vermeld staan: https'.Uwww. ruudvanderveldenkunst. nl/schilderij/piet- van-stuyvenberg-1901-1988-compositie-1952/ geraad pleegd op 5 juli 2020 http://hansittmann.nl/Creatie.html geraadpleegd op 5 juli 2020 https://nl.wikipedia.org/wiki/Kring_van_beeldende_ kunstenaars_R33 geraadpleegd op 5 juli 2020 http://www.b igo rna.nl/Piet_van_Stuivenberg.html geraadpleegd op 5 juli 2020 https://www.artindex. nl/zuidholland/default. asp?id=6&num 0171900359025050173 230097003860920501631 geraadpleegd op 5 juli 2020 Scyedam jaargang 46 nr. 3 95

Scyedam | 2020 | | pagina 23