militair attaché in Den Haag Ernst Hintzmann, met enige van zijn adjudanten een bezoek aan Werf Gusto. Nog vóór de overgave van het Nederlandse leger op 14 mei 1940 was Hintzmann al benoemd als Bauleiter. Enige dagen later, op 23 mei, werd het bezoek nog eens herhaald en tekende N.W. Conijn als directeur van Werf Gusto een overeenkomst met de Kriegsmarine. De directie bestond uit de heren H.J.A.M. Smulders en N.W. Conijn. Smulders was in 1937, vijf jaar na zijn indiensttreding bij Werf Gusto, benoemd als opvolger in de directie van zijn in dat jaar overleden vader Frans Smulders. Conijn, die in 1911 door zijn huwelijk met een kleindochter van A.F. Smulders - dochter van Henri Smulders - bij Werf Gusto terecht kwam, werd al in 1925 benoemd tot directeur. Na het terugtreden in 1918 van de hoofdingenieur van het eerste uur J. Dres- selhuijs werd de functie enige jaren vervuld door de heer Vuyck. De laatste zou in 1928 met pensioen gaan, vandaar dat in 1925 Werf Gusto op zoek ging naar een gekwalificeerde opvolger. Hoofdingenieur G.VJ. Gerosa Bij Werf Gusto kwam op 1 augustus 1925 de heer G.V.J. Gerosa (20-01-1888 te Parijs) in dienst. Gerosa was van geboorte Italiaan, maar liet zich in 1916 naturaliseren tot Duitser. Hij werd aange nomen als adjunct-chef de bureau van het Technisch Bureau van Werf Gusto. Na gebleken geschiktheid zou hij hoofdingenieur Vuyk opvolgen die in 1928 met pensioen zou gaan. Gerosa solliciteerde naar aanleiding van een advertentie in de Rotterdamsche Courant van 18 juni 1924. Op dat moment was hij werkzaam als scheepsbouwkundig ingenieur bij J. en A. van der Schuyt's Scheepswerf en Machinefabriek te Papen- drecht. (1919—1924) Gerosa was afgestudeerd in 1909 aan de Koninklijke Technische Hogeschool in Berlijn als scheepsbouwkundig ingenieur. Tinbaggermolens Gerosa hield zich voornamelijk bezig met de verdere ontwikkeling van drijvende kranen, bokken en de latere tinbaggermolens 'Kantoeng' en 'Soengai Liat', de opvolger van de gezonken 'Kantoeng'. Hij onder hield daarvoor nauw contact met het Ministerie van Koloniën, de opdrachtgever van de tinbaggermolens. Voor de tinbaggermolen 'Soengai Liat' is Gerosa langere tijd (1938) uitgezonden door Werf Gusto naar Soerabaja. Na het zinken van de 'Kantoeng' op weg naar Indonesië, werd besloten zijn opvolger ter plaatse te bouwen. Scyedam jaargang 46 nr. 3 99

Scyedam | 2020 | | pagina 27