Lid NSDAP Gerosa was onder de indruk van de economische resultaten van het nationaalsocialisme, waardoor hij al in 1934 besloot lid te worden van de NSDAP. Vanaf september 1942 werkte Gerosa met negen andere collega's in Nederland als Aussenstellenleiter ook voor het Reichsministerium für Rüstung und Kriegsproduction onder leiding van Albert Speer. De Rüstung und Kriegsproduction leverde machi nerieën vanuit Duitsland aan bedrijven in bezet gebied die meewerkten aan de Duitse oorlogsindu strie, maar niet beschikten over de juiste machine rieën. De hoogste Aussenstellenleiter voor Neder land was de zakenman Richard Fiebig, die de andere leden ook had uitgekozen. Het was een 'erefunctie': een onbetaalde functie die men naast zijn dagelijkse werkzaamheden diende uit te oefenen. Economische collaboratie Toen in de herfst van 1944 duidelijk werd, dat de Duitsers de oorlog zouden verliezen werden zo veel mogelijk machines en installaties ontmanteld en op transport gezet naar Duitsland2. In 1945 werd Gerosa in Schiedam door de politie gearresteerd en vastgezet in Kamp Vught. Zijn bezittingen werden in beslag genomen en ondergebracht in een beheermaatschappij van de overheid (het Neder landse Beheerinstituut te Den Haag). Hij werd als enige van de vier gearresteerde Aussenstellenleiters (Gerosa, Krühl en Piel in 1945 en Schulte in 1946) veroordeeld wegens economische collaboratie. De andere vijf zijn in 1945 naar Duitsland gegaan en ontkwamen aan rechtsvervolging. Aangezien hij de enige was die veroordeeld werd was de rechter mild. Saillant detail is, dat Albert Speer in Neurenberg en Richard Fiebig door het Bijzonder Gerechtshof in Rotterdam voor dit vergrijp niet zijn veroordeeld. Gerosa kreeg op 10 maart 1949 3,5 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest en kwam daardoor meteen op vrije voeten. Hij werd uitgewezen naar Duitsland, en overleed in Hamburg aan hartfalen in 1954. Uit de briefwisseling tussen de advocaat van zijn weduwe en Werf Gusto over vermeende pensioenrechten bleek, dat Gerosa tot 1 september 1944 op de loonlijst van de werf had gestaan. Vanaf 1 september 1944 trad volgens diezelfde brief Gerosa in dienst van de Duitse bezetter en scheidden de wegen zich van Gerosa en Werf Gusto. Wat de rol en invloed zijn geweest van Gerosa bij het tot stand komen van de overeenkomst tussen Werf Gusto en de Kriegsmarine op 23 mei 1940 is niet duidelijk. Er is geen bewijs voor de veronderstelling dat de gevoerde gesprekken de 'verdienste' waren van de heer Gerosa, maar het is niet ondenkbaar. Gerosa is afgezien van het feit, dat hij in de vroege ochtend van 10 mei 1940 werd gespot in de Tuinlaan in Schiedam in zijn NSDAP-uniform en het geven van nationaalsocialistische lezingen in Schiedam, Den Helder, Dordrecht en Leiden in zijn functie als Kreisschulungsleiter van de NSDAP in 1941 en 1942, tijdens deze eerste jaren van de bezetting, op de achtergrond gebleven. Motortorpedoboten voor de Koninklijke Marine De overeenkomst, die Werf Gusto op 23 mei 1940 afsloot met de Duitsers, hield in dat de werf de opdracht voor de Powerboaten (nu Schnellboote genoemd) en de kanonneerboot K2 (oorspronkelijk Bnr. 809, een 200 ton drijvende bok voor Le Havre, hier in 1946 tijdens tests voor de Werf Gusto in Schiedam Collectie: Stichting Erfgoed Werf Gusto fotograaf: Onbekend 100 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 28