De overdracht van het schip vond plaats in oktober van dat jaar. De K-klasse kanonneerboten werden besteld door de Koninklijke Marine ter vervan ging van de verouderde Nederlandse Brinio-klasse kanonneerboten die eraan voorafgingen. Oorspron kelijk was het de bedoeling dat er zeven schepen van die klasse werden gebouwd. Drie schepen werden meteen in 1939 besteld en op de helling gelegd, waarvan een bij Werf Gusto. De Duitse bezetting van Nederland in 1940 beëindigde echter abrupt de bouw van de al in aanbouw zijnde schepen. Na de capitulatie vielen de drie onvoltooide oorlogsschepen in Duitse handen. Motortorpedoboten voor de Kriegs marine De overige motortorpedoboten werden na mei 1940 gebouwd volgens de specificaties en aangepaste wensen van de Kriegsmarine. De ontwerpen werden aangeleverd door de Duitse Schnellbootenbouwer Fr. Lüssen te Bremen. De eerste (S151) liep in 1941 van stapel en werd op 18 december 1941 afgeleverd aan de Kriegsmarine, de laatste van deze serie, de S158, liep in 1942 van stapel en werd afgeleverd op 9 september 1942. De schepen (S151-S158), onderdeel van de 3e Flottielje Schnellbooten werden gestatio neerd in de Oostzee. Later werden zij door de Krieg smarine toegevoegd als 7e Flottielje Schnellbooten aan Duitse eenheden in de Middellandse Zee. De aanvullende order voor nog eens acht Schnellboote, (S159-S166) van juli 1941 werd in april 1942 gean nuleerd. De schepen, die primair waren ontworpen voor het gebruik in de Oostzee voldeden niet in de warme omstandigheden van de Middellandse Zee getuige het verslag van de leider van het 3e Flottielje. Hij schreef in zijn verslag van juli 1943: "De boten van de 7. S-Fl. zijn technisch storingsgevoelig, door de hitte in het lokale klimaat (Middellandse Zee) en door de gebrekkige scheepswerf- en steunpunt omstandigheden ter plaatse nemen hun prestaties in het geheel af. De hitte In de machinekamers trekt een ongebruikelijk zware wissel op het personeel. De tactisch lage (32 knopen) snelheid door oververhit ting van de motoren sluit het gebruik van deze boten De l< 2, afgebouwd voor de Kriegsmarine werd opgeleverd in oktober 1942. Hier waarschijnlijk vlak voor vertrek naar Noorse wateren, waar zij werd ingezet als konvooischip. Collectie Nederlands Instituut voor Militaire Historie 102 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 30