in het gehele Middellandse Zeegebied uit, waardoor deze boten in grote gebieden niet succesvol kunnen opereren." Het tweede deel van deze bijdrage wordt gepubliceerd in het decembernummer van Scyedam. 1 In datzelfde weekeinde werden ook nog bezoeken gebracht aan Wilton-Fijenoord, P. Smit jr, de RDM en de NV Boele's Scheepswerven en Machinefabriek. 2 Het ontmantelen van machinerien etc moet niet verward worden met de stelselmatige vernietiging van havenmaterialen en kades in de eindfase van de oorlog. Deze werden uitgevoerd onder verantwoor ding van de Wehrmacht. Bronnen Websites Archives.com Damen.com/en/companies/damen-shipyards-galati/ history Navyworld.narod.ru/Submarinul.htm Wiki/warthunder.com Literatuur Jac. J. Baart, Rotterdam oorlogshaven. Zutphen, 2010 H. Colijn, Op de grens van twee werelden. Amsterdam, 1940 G. Hümmelchen, Die Deutschen Schnellboote. Berlin, 1996 Hein A.M. Klemann, Nederland 1938-1948. Economie en samenleving in jaren van oorlog en bezetting. Amsterdam, 2002 J. Meihuizen, Richard Fiebig en de uitbuiting van de Nederlandse industrie 1940-1945- Amsterdam, 2018 J. Meihuizen, Het Proces Richard Fiebig. Amsterdam, 2018 J. Meihuizen, Noodzakelijk kwaad. De bestraffing van economische collaboratie in Nederland na de Tweede Wereldoorlog. Amsterdam, 2003 J. Rohwer/G. Hümmelchen, Chronik des Seekrieges 1939-1945. Herrsching, 1968 Archieven Dossier over G.V.J. Gerosa: Nationaal Archief, Nederlandse Beheersinstituut (NBI): Beheersdossiers, Inventaris nr. 79965 Eerste verweer vastzetting directie Werf Gusto, (uit de prive-collectie van Robert Smulders, kopie in bezit auteur) Overeenkomst Werf Gusto en de Deutsche Kriegs- marine (uit de prive-collectie van Robert Smulders, kopie in bezit auteur) Verklaring/Reactie ir. P.A. van Hecking Colen brander op artikel in Dagblad Trouw (uit de prive- collectie van Robert Smulders, kopie in bezit auteur) Correctie foto Utile Dulci (1948) bij interview met Louise Melchers in Scyedam nr. 3, 2020. moeder staat niet naast mijn vader maar ze staat bovenaan tweede van links. Naast elkaar... Pffffdat kon bij Melchers pas als je getrouwd was..." De vader van Louise staat op de foto uiterst rechts, achteraan. Scyedam jaargang 46 nr. 3 103

Scyedam | 2020 | | pagina 31