Voor onze jongens. Het comité voor gemobiliseerde militairen in Schiedam Herman Noordegraaf Tijdens de mobilisatie in 1939 werden door het hele land comité's opgericht om militairen te ondersteunen die ver van huis gelegerd waren. Zo ook in Schiedam, met als doel om zeventig in de voormalige Apollo-fabriek ondergebrachte soldaten wat comfort en ontspanning te bie den. Op 28 augustus 1939 begon in Nederland de algemene mobilisatie. Tienduizenden dienstplichtigen werden door het hele land geplaatst in kazernes, bij mensen thuis, in scholen of in leegstaande gebouwen. Over die militairen is verder weinig bekend, omdat er over hen en hun taken verder niet gepubliceerd mocht worden. Wel staat vast dat in veel plaatsen comité's of commis sies ontstonden die zich inzetten om de miltairen, die van huis en haard verdreven waren, te ondersteunen. Zodat zij zich zoveel mogelijk thuis zouden voelen in de voor hen vreemde omgeving. Vaak kregen deze organisaties de naam 'Comité Ontwikkeling en Ontspanning', kortweg 'O en O' genoemd. Nadat in Schiedam militairen gelegerd werden, ontstond er ook hier zo'n comité. Dat werd eerst Comité voor de militairen genoemd en later kreeg het de naam Comité voor Ontwikkeling en Ontspanning van militairen. In het kader van de mobilisatie in Schiedam werd op 30 september 1939 een detachement van een zeven- Op het bordes van het stadhuis aan de Grote Markt werd op 28 augustus 1939 de mobilisatie afgekondigd, voorgelezen door de gemeentelijke hoofdbode T.B. Bezemer. Rechts naast hem chef van de afdeling bevolking en militaire zaken S.Nipius, dan burgemeester F.L.J.van Haaren en geheel rechts gemeentesecretaris mr. N.J. Post. Links twee officieren en een onderofficier. Beeldbank GAS 03758. Beeldrecht R. Maltha 104 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 32