zonder de minste meubileering en zonder eenig huise lijk gerief.' Stoelen, tafels, dekens en meer Wat wilde het Comité na overleg met de detachement commandant deze 'Hollandse jongens' aanbieden? Een vijftigtal stoelen, tien tafels, achttien stel gordijnen, wat tafelkleedjes, vloermatten, lichte ornamenten, spiegels, asbakjes en niet in de laatste plaats beddenlakens. De dekens moesten namelijk ook dienst doen bij de lange nachtdiensten in de al koude nachten. Voor dat alles was 600 gulden nodig. In het vertrouwen dat het geld er zou komen, was alvast begonnen met de aanschaf van de spullen. Verder werd er gezorgd voor abonnementen op verschillende bladen en vroeg het Comité om gezel schapsspellen, goede boeken en ingelijste platen voor wandversiering. De giften konden worden overge maakt op de girorekening van mevrouw H. Benthem- de Wilde. Zij zat in het Comité vanuit haar hoeda nigheid als voorzitter van de Sociaal-Democratische Vrouwenclub. Daarnaast was zij onder meer nog gemeenteraadslid van de SDAP - de Sociaal-Demo cratische Arbeiders Partij. In eerste instantie kwam er 281,20 gulden binnen, wat dus niet voldoende was. Het Comité deed een extra oproep en de achterbannen werden bewerkt. Begin november was het benodigde bedrag binnengehaald. Ook waren er spellen en boeken binnengekomen, die een welkome afleiding vormden voor de militairen. Het Comité wilde zijn werkzaamheden echter nog niet beëindigen. Wat was opgehaald, was nog maar een kleine vergoeding voor alles wat deze mensen hadden moeten achterlaten. Het comité wilde zich nu in de eerste plaats richten op de ontwikkeling van de militairen en daarnaast op ontspanning. Bijeenkomsten Vanuit de Schiedamse samenleving kwamen nog andere initiatieven ter ondersteuning van de mili tairen op gang, waarvan hierna enkele voorbeelden worden genoemd. Op 17 oktober vond er in Apollo een gezellige middag plaats, aangeboden door het Schiedamse Drankweer Comité. De in Schiedam bekende cabaretier Leen de Bruin verzorgde een voorstelling. Een aantal militairen maakte gebruik van de uitnodiging van de Propaganda-commissie van de coöperatieve bakkerij DES (Door Eendracht Sterk) om een non-stop revue in het Passagethater bij te wonen. Ook werden de militairen uitgenodigd op zang- en toneelbijeenkomsten. Het bestuur van de R.K. leeszaal stelde gratis leeskaarten ter beschikking aan de soldaten. De wijkvereniging Het Singelkwar tier nodigde de militairen uit voor haar feestavond. Omdat het op een avond was, waren er echter maar vier soldaten aanwezig. Het Comité organiseerde voor de soldaten enige festiviteiten. Op 3 december was er een Sint Nicolaas- middag in het voormalig kantoorgebouw. Behalve Sint Nicolaas bezocht ook burgemeester F.L.J. van Haaren de manschappen en sprak hij ze toe. In februari 1940 werden er twee feestelijke bijeen komsten in het zalencomplex in gebouw Eendracht (Plein Eendragt 11) georganiseerd. Op 3 februari was dat een cabaretmiddag. Aanleiding was het aanstaande huwelijk van de commandant. Er werd geopend met het zingen van het Wilhelmus. Daarna heette P. Mak, lid van het comité vanuit de Bijzonder Vrijwillige Landstorm en vervanger van de verhin derde voorzitter H. Faber, de aanwezigen welkom, en in het bijzonder het bruidspaar. Er volgden nog meer toespraken, er werd een cadeau overhandigd en een ensemble verzorgde muziek. Op 28 februari werden in een stampvolle zaal diverse toneelstukken opgevoerd, onder meer door de veertien dagen daar voor door de militairen opgerichte zang- en toneel vereniging. Ook werd er gemusiceerd en de avond werd met een bal afgesloten. Het is niet bekend wanneer de gemobiliseerde soldaten Schiedam weer verlaten hebben. In ieder geval waren zij bij de Duitse inval op 10 mei 1940 niet meer in de stad. Bron: Gemeentearchief Schiedam krantenbank.-^ 106 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 34