boekennieuws Reinard Maarleveld Twee uitgaven die eerder dit jaar verschenen staan in het teken van de herdenking van 75 jaar vrijheid. De dr. K. Heeringastichting gaf het 'Historisch Jaarboek Schiedam 2019' uit en het Fonds Historische Publicaties kwam met 'Schiedam in de Tweede Wereldoorlog. Een fotoboek: van oorlog herdenken naar be vrijding vieren.' In het Historisch Jaarboek vinden we een bijdrage van Jac. J. Baart over de bombardementen op Wilton-Fijenoord en de opdrachten die Gusto uitvoerde voor de Kriegsmarine. Hans van der Sloot gaat in op het ontstaan van sociëteit De Vrijheid terwijl Caroline Nieuwendijk zich nog eens buigt over een schip vol 'bleekneusjes', kinderen die vanuit Schiedam naar elders werden gebracht om aan te sterken. Ingrid van der Vlis gaat na welke Schiedam mers tijdens de Bevrijding als 'fout' werden bestem peld en Henk Slechte vertelt het verhaal van de (in Schiedam geboren) Amsterdamse jodenverraadster Jeanne Valkenburg. De rest van het Historisch Jaarboek 2019 is gewijd aan diverse onderwerpen zoals de honderdjarige geschiedenis van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. (Hans van der Sloot), een fraaie terugblik op de geschiedenis van de Quibus met de persoonlijke verhalen van oprichters (Peter de Lange), een bijzonder receptenboek uit de collectie van het gemeentearchief (archief@archief, dat zal Jan van Kampenhout wel zijn) en luchtfoto's van de stadsuitbreiding in Schiedam (Jan van der Ploeg). Als staartje worden er nog enkele memora bele feiten uit 2019 genoemd. Het is tenslotte een Jaarboek. Fijn dat een prominent lid van de Histori sche Vereniging Schiedam, Ser Louis, met lovende woorden wordt herdacht. Een correctie: zijn laatste publicatie was niet gewijd aan de "in de Tweede Wereldoorlog weggevoerde Schiedamse joden." Het boekje was een overzichtsgeschiedenis van de joden in Schiedam. Het Historisch Jaarboek 2019 is fraai uitgegeven en, zoals dat heet, rijk geïllustreerd. 'Schiedam in de Tweede Wereldoorlog. Een foto boek: van oorlog herdenken naar bevrijding vieren', samengesteld door Dirk Docter en Herman Noor- degraaf, is een schitterend boek geworden. Meer dan 200 pagina's dik, bomvol foto's en beeldmateriaal (deels in kleur) uit de periode 1935 1945 voorzien van uitgebreide toelichtingen. Het boek is chronolo gisch opgebouwd en binnen dat kader zijn er thema's uitgekozen, zoals jodenvervolging, het verzet, de gijzelaars. De ondertitel 'Fotoboek' is te bescheiden. We kunnen ook spreken van een fotografisch naslag werk (helaas zonder register). In dat opzicht sluit 'Schiedam in de Tweede Wereldoorlog' goed aan bij 'Schaduwen over Schiedam' (1975). Historisch Jaarboek Schiedam 2019 Schiedam, 2020. ISBN 9789073677333 24,68. Schiedam in de Tweede Wereldoorlog. Een fotoboek: van oorlog herdenken naar bevrijding vieren. Dirk Docter, Herman Noordegraaf Schiedam, 2020 24,90 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 35