Van de hoofdredacteur Deirdre, wat doe je? Normaal gesproken leid ik op deze plaats de Scyedam in. Welke onderwerpen er worden besproken en welke the ma's de auteurs aansnijden. Een opwarmer. Maar onlangs kwam er een bericht dat ijskoud op het Schiedamse dak viel. Deirdre Carasso vertrekt als directeur van het Stede lijk Museum Schiedam. Dat is slecht nieuws. Zeker voor de leden van de Historische Vereniging Schiedam want het Stedelijk Museum had het kompas opnieuw op de geschie denis van de stad gericht. Er kwamen al snel na het aan treden van Deirdre tentoonstellingen van het Schiedam se werk van Robert Collette en de Gusto-foto's van Cas Oorthuys. De Facebookgroep 'Je bent een Schiedammer als...' werd gastvrij onthaald en bovenal was er het Vaandels en Verhalen-project. Schiedamse instellingen en vereni gingen werden uitgenodigd hun vaandel uit te lenen aan het Stedelijk Museum en er een verhaal bij te vertellen. Een idee van onze leden Trudy van den Akker en Marco Spruit Bleeker, maar daadkrachtig omhelsd door de (toen nog) nieuwe directeur. Deirdre liep voorop in de vaandeloptocht vanaf het Doeleplein naar het Stedelijk Museum. Daarmee gaf ze een belangrijk signaal. Het museum wilde mensen met elkaar verbinden. Ongeacht of het ging om de leden van de Rotary of de Modelspoor Vereniging Schiespoor. En het museum moest daarbij het middelpunt zijn, een open en warm huis voor alle Schiedammers. Na honderd dagen in functie hield ze een gloedvol betoog over haar plannen. De stampvolle kapel was met stomheid geslagen. Sceptici (en die zijn er genoeg in Schiedam) voorzagen dat het optimisme en de ambities van deze nieuwkomer zouden vastlopen in geruzie en 'gedoe'. Maar het omgekeerde gebeurde. De ene na de andere succesvolle tentoon stelling en manifestatie werd gerealiseerd. Het Stedelijk Museum werd een powerhouse. En nu gaat ze weg. Gaat dat warme huis op slot? Staan Schiedammers de komende winter als in 'het meisje met de zwavel stokjes' verkleumd en hongerig voor de ramen van Hoogstraat 112? Deirdre, wat doe je? Reinard Maarleveld Inhoud 76 HisGIS maakt de kadastrale gegevens van Schiedam en Kethel online beschikbaar 82 Kijkend vanaf de Vlaardingerdijk 83 Stadskroniek 84 Willy Jansen, een ondernemende architecte uit Schiedam 90 Piet van Stuivenberg verloste wat in steen gevangen zat 96 Toen 98 Gusto in de Tweede Wereldoorlog 104 Voor onze jongens. Het comité voor gemobiliseerde militairen in Schiedam 107 Boekennieuws Scyedam september 2020 Jaargang 46 nummer 3 Losse nummers 5,00 ISSN: 0166.5472 Scyedam is een kwartaaluitgave van de Historische Vereniging Schiedam. Het blad wordt toegezonden aan leden en begunstigers. Redactie: Caroline Nieuwendijk, Merel van der Vaart, Marco Spruit Bleeker (lay-out) en Reinard Maarleveld (hoofdredactie). Redactieadres: Hooiland 17, 3121 XD Schiedam E-mail: redactie.scyedam@gmail.com Adverteren in Scyedam? Stuur ons een e-mail Niets uit deze uitgave mag zonder schriftelijke toestem ming van de redactie worden overgenomen. De redactie aanvaardt op geen enkele wijze aanspra kelijkheid voor feitelijke mededelingen van auteurs. Waar sprake is van historische beeld- of mening vorming, is dit altijd de mening van de auteur en niet de mening van de redactie. Kopij en beeldmateriaal: de redactie behoudt zich het recht voor, foto's en artikel(gedeelt)en voor hergebruik te bewaren. De redactie is niet aansprakelijk voor eventuele rechten die derden kunnen ontlenen aan door auteurs aangeleverd beeldmateriaal. De auteur verklaart door het aanleveren van beeldmateriaal ter publicatie impliciet dat dit beeldmateriaal vrij is van rechten, danwel dat de auteur daarover met rechtheb benden afspraken heeft gemaakt die publicatie niet in de weg staan. De redactie doet in overige gevallen haar best om rechthebbenden te achterhalen. Historische Vereniging Schiedam Secretariaat: Jos de Waardt Boet 18/3192 NJ Hoogvliet E-mail: secretaris@historischeverenigingschiedam.nl Website: www.scyedam.nl Ledenadministratie: A E M de Leede - Ham De la Marplein 15/3123 AC Schiedam Telefoon: 06 10 86 65 46 ledenadministratie@historischeverenigingschiedam.nl Opzeggingen dienen vóór 1 december gedaan te worden. Het lidmaatschap eindigt dan met ingang van 1 januari. Individueel lidmaatschap 20,50 Lidmaatschap per echtpaar 23,50 Lidmaatschap 65+ 18,50 De Historische Vereniging is een culturele ANBI Druk: Kapsenberg van Waesberge Volg Scyedam ook op Facebook en Twitter! Voorzijde: P. van Stuivenberg bezig in zijn atelier met een kunstwerk. Beeldbank Gemeentearchief Schiedam, nr. 20935. Achterzijde: Reclame-affiche voor Eau de Cologne van Valdelis. Valdelis was de parfum- fabriek van Guust Jansen, broer van architect Willy Jansen. ReclameArsenaal, BG E14/184

Scyedam | 2020 | | pagina 3