HisGIS maakt de kadastrale gegevens van Schiedam en Kethei online beschikbaar Keihei 1822 Het kadaster als veelzijdige bron Om historisch onderzoek te verrichten is een goede basis belangrijk. Wie interesse heeft in genealogie, zal bekend zijn met de registers van de burgerlijke stand, doop-, trouw- en begrafenisregisters van kerk of gemeente en de bevolkingsregistratie. Wie wat dieper graaft, gebruikt wellicht nota riële akten. Een andere belangrijke, maar misschien minder bekende bron, zijn de registers van het Kadaster van I 832. Het digitaliseren van dergelijke informatie is een tijdrovend karwei en gebeurt dikwijls in het kader van een project dat gericht is op een specifieke provincie of regio. Door voor al deze projecten gebruik te maken van de website van HisGIS, is er steeds meer kadastrale informatie op één plek Ed Visser online te vinden. In 2005 startte HisGIS met infor matie over Friesland, in het kader van het project Kadastrale Atlas fan Fryslan.1 De data uit Schiedam en Kethei is ontsloten binnen het project Kustzone van Zuid-Holland. Dat is ruwweg het gebied tussen Rotterdam en Noordwijk. Opdrachtgever was de provincie Zuid-Holland in het kader van het door haar gesubsidieerde onderzoek Hoven van Holland 900-1300 van de Universiteit Leiden. In het systeem is na controle en correctie ook bestaand materiaal opgenomen van Delft en Rotterdam met hun ommeland, dat was vervaardigd op initiatief van de archiefdiensten van die gemeenten. Ik heb als vrijwilliger in 2019 meegewerkt aan dit project met het invoeren van gegevens van de voor malige gemeente Kethei in het systeem van HisGIS. Dat heb ik gedaan voor alle 1970 percelen in Kethei. Toen ik daarmee klaar was kon ik een export van alle gegevens naar Excel maken. Dat overzicht heb ik gebruikt om de consistentie van mijn invoer te controleren en om analyses en tabellen te maken. De informatie kan gebruikt worden door iedereen met interesse in kaarten, historie, huizen, namen, genealogie en grondbezit. De onderliggende gedachte is dat de combinatie van veelsoortige gegevens in tijd en ruimte de gebruiker - van wetenschapper tot Naar de Kadastrale minuutplans van 1832 door Frans Rip, zomer 2007 0 0,25 0.5 Kilometer 1.5 N Voor zijn Scyedam artikel over het grondbezit in Kethei in 1832 heeft Frans Rip ook kadastrale gegevens gebruikt. Hij heeft in 2007 alle kadas trale informatie overgetypt en de kadastrale kaart digitaal nagetekend; een monnikenwerk. Dit werk is nu door HisGIS opnieuw gedaan voor grotere gebieden. Sinds januari 2020 is, in navolging van de digitalisering van veel genealogische informatie, kadastrale informatie uit onder andere Kethei en Schiedam online beschikbaar in een historisch geografisch informatie systeem op HisGIS.nl.1 Door de gegevens te digitaliseren, wordt het mogelijk om verschillende gegevens die verbonden zijn met een specifieke plek, te koppelen aan een kaart van het gebied. Hierdoor wordt de informatie makke lijker te interpreteren en doorzoeken. 76 Scyedam jaargang 46 nr. 3

Scyedam | 2020 | | pagina 4