ff t-» i*t 'Onze vrijheid moeten we koesteren' Schiedamsche sociëteit De Vrijheid 1945 bestaat 75 jaar Marianne Ames De viering van 75 jaar bevrijding was dit jaar noodgedwongen sober. De maat regelen om het virus Covid-19 in te dam men gooiden bij veel activiteiten roet in het eten. Wel onthulde de Schiedamsche Sociëteit De Vrijheid 1945 op 7 novem ber 2020 in het Julianapark een Verzets- monument. "We willen de herinneringen aan Schiedamse verzetsstrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog levend houden." "Al wordt de verbinding met toen door de jaren heen steeds minder, onze huidige vrijheid hebben we mede aan verzetsstrijders te danken. Op verschil lende plekken op de wereld is een oorlog aan de gang; wij moeten onze vrijheid koesteren", meent Ger van Bergen Walraven (1937). Hij is sinds 1982 lid van de Schiedamsche Sociëteit De Vrijheid 1945. Zijn vader was destijds één van de oprichters, maar verhalen over de sociëteit heeft Ger nooit van hem gehoord. "Ik was te jong om me de oorlog te herinneren en later sprak mijn vader er nooit over. Heel toevallig kwam ik eens een foto tegen van een groep gijzelaars in St.Michielsgestel, waarop mijn vader achteraan stond. Hij zat in het verzet maar bij mijn weten is mijn vader nooit gijzelaar geweest. Aan historicus Hans van der Sloot moest ik vragen hoe dat zat. Het *1 Tijdens de Duitse bezetting 1940-1945 werd een aantal (meest notabele) Schiedammers opgepakt om als gijzelaar te dienen. Ze kwamen o.a. in het Groot-Seminarie in Haaren en St. Michielsgestel terecht. Bovenste rij v.l.n.r.: G.W. van Bergen Walraven; H.L. Jonker Roelants; P. Mak; P. Schaberg; ir. H.B.J. Aikema; J. Kreber; mr. N.J. Post; A.M. Timmermans. Tweede rij van boven v.l.n.r.: J.H. van Veen. mr. J.H.C. Kok; ir. W.H. van den Toorn; P.B.M. Alberts; mr. P. van Bochove; M.J. Kiviet; J. Oostlander; N. Koren; A. v.d. Knaap; W.H. Kloeseman. Derde rij van boven v.l.n.r.: M.l. Bak; E. den Hoed; C. van Daalen;. J.H. Tuyl; L.A.M. Vincent; J. van Katwijk. Zittend v.l.n.r.: ir. W.A. Hoek; J.J. Westhuis; A.M.A. Peeters; mr. P Sanders en PA. de Wolff. Na de bevrijding werd van hen deze groepsfoto gemaakt. Gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 11066. 1 18 Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 10