bleek dat mijn vader door de groep was benoemd tot ere-gijzelaar omdat hij veel heeft betekend voor hen. Hij zorgde voor voedselbonnen voor de gijzelaars in St.Michielsgestel. Maar ook dat had hij nooit verteld." Herrengefangnis St.Michielsgestel. Voor ons is het gewoon een plaats in Noord-Brabant. Voor de Schiedamsche Sociëteit De Vrijheid verwijst de naam naar de plek waar een deel van de eerste leden ooit gegijzeld werd. Ook in Haaren was een gijzelaarskamp. Schiedamse verzets strijders werden in deze kampen van 1942 tot 1944 door de Duitse bezetters gevangengehouden. Bij installatie van elk nieuw lid van de sociëteit wordt nog steeds de ontstaansgeschiedenis gememoreerd. Weliswaar schetst Hans van der Sloot in zijn verhaal 'De Geest van Gestel'1' een Voor die dagen ongekend verlicht regiem' (enigszins spottend sprak de bezetter van een 'Herrengefangnis'), maar de gijzelaars werden daar wel vastgehouden met het oogmerk te worden gefusilleerd door de Duitsers als vergelding voor even tuele verzetsdaden door de Nederlandse bevolking. Onder de gijzelaars bevonden zich niet de minsten, onder wie Willem Schermerhorn die de eerste minister-president zou worden na de Tweede Wereldoorlog. En uit Schiedam de directeur van gemeentewerken H.B.J. Aikema, drukker H.L. Jonker-Roelants, jurist P. Sanders, directeur van distilleerderij De Graauwe Hengst P. Mak en hoofd inspecteur van politie W.H. Kloeseman. De Schie dammers vormden relatief de grootste gemeenschap in St.Michielsgestel en Haaren. De saamhorigheid onder elkaar was groot. Vlak na hun gevangenneming in 1942 riepen de Schiedammers in Haaren een stichting in het leven die activiteiten organiseerde om het leven draaglijk te maken, zoals voordrachten, taalcursussen, teken- en schilderlessen, maar ook heel praktisch om levens- en genotmiddelen te kopen of te ruilen. Nederland na de oorlog Volgens historicus Hans van der Sloot is het zonne klaar dat de gijzelaars zich tijdens hun gevangen schap bezighielden met de vraag hoe het land er na het beëindigen van de oorlog in politiek-, cultureel- en maatschappelijk opzicht uit moest zien. Een voor beeld daarvan noemt hij de plannen voor de stads uitbreidingen die de gegijzelde directeur Aikema van gemeentewerken vanuit St.Michielsgestel uitwerkte. Een weergave van een aantal brieven is opgenomen in het archief van de commissie voor Stadsontwik keling en -uitbreiding. In het verhaal 'De Geest van Gestel' citeert Hans van der Sloot uit de memoires 'In de ban van de tijd' (1981) van de latere burge meester Roelfsema: 'dat Schiedam zich behelpen moest met een uitbreidingsplan dat reeds stamde uit 1) Hans van der Sloot, De Geest van Gestel, Historisch Jaarboek Schiedam 2019, Schiedam 2020, pp. 33-51. Ger van Bergen Walraven is 38 jaar lid van de sociëteit. Foto's Marco Spruit Bleeker. Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 11