1943'. De wijk Nieuwland, die direct na de Tweede Wereldoorlog is aangelegd, was bijvoorbeeld al tot in detail uitgewerkt tijdens Aikema's gedwongen verblijf in het seminarie. Oprichting Na de bevrijding in 1945 besloten voormalige staf leden van het zesde bataljon eens in de veertien dagen bijeen te komen. In de inventaris van het archief van de Schiedamsche Sociëteit De Vrijheid 1945-19902' wordt uit het lustrumboekje 'Een dikke 2000 woensdagen' verslag gedaan: 'Om de oude banden vast te houden, om nog eens wat na te kaarten over de spannende dagen van toen, om nog eens het verhaal te vertellen van het stelen, slachten en oppeuzelen van het paard van de Orts- kommandant én om samen een borreltje te drinken. De plaats van samenkomst was Maison Westhuis. Op 17 oktober 1945 stakplotselingdeheerW.H. Kloe- seman zijn vinger op en vroeg: "Waarom maken wij er geen sociëteit van?" Alle andere aanwezigen, ze waren met elf man ter plekke, vonden dat een verstandig idee en men begon bestuursfuncties uit te delen. Voorzitter: Vice voorzitter: Secretaris: Penningmeester: Jaap Albrecht; Paul Beukers; Han Persijn; Jan Mooser; Commissaris van materiaal: Paul Mak. Paul Mak was directeur van Distilleerderij De Graauwe Hengst en het 'materiaal' vloeide daarmee parallel (Genever werd in die tijd nog zeer krap geschonken, daar was een toewijzing voor nodig). Paul vond blijkbaar dat ook de oud-gijzelaars een slokje toekwam en er werd besloten die brave lieden en-bloc uit te nodigen lid van de kersverse sociëteit te worden. De eerste gezamenlijke bijeenkomst was op 31 oktober 1945. Op 7 november 1945 kreeg de zaak een wat officiëlere vorm. Er waren 26 oud strijders en gijzelaars tezamen en men besloot iedere woensdag tussen 5 uur 's middags en 10 uur 's avonds bijeen te komen in De Kroon. Bijna alle 26 aanwezigen werden nu heus en echt lid van de sociëteit zonder naam. Tevens werd goed gevonden dat ook niet-gijzelaars en niet-oud- strijders lid werden, mits zij over een onbeduimeld oorlogsverleden beschikten en in het algemeen plezierige lieden waren. Dit bracht met zich mee, dat er een ballotagecommissie moest komen. Ook leek het nuttig dat de sociëteit over statuten, een huishoudelijk reglement en een naam beschikte. Sinds 21 november 1945 heet de sociëteit Schie damsche Sociëteit De Vrijheid 1945', lezen we in de inventaris van het archief. 'De vriendschap staat centraal bij de sociëteit', aldus Jan van der Meer (36 jaar lid). 2) Gedenkboek 5e lustrum, 1970, toegangsnummer 369, Gemeentearchief Schiedam, p. 12. 120 Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 12