Bovenlaag van Schiedam Volgens Jan van der Meer (1933) waren de gijzelaars afkomstig uit de bovenlaag van Schiedam. "We hebben nog steeds een bepaalde mores van jasje dasje, tenzij de voorzitter aangeeft dat de jas uit mag." Hij is lid van de sociëteit sinds 1984. Maar zijn kennismaking met de sociëteit was van lang daarvoor. De bijeenkomsten vonden plaats van 1946 tot januari 1963 in hotel-restaurant Beijersbergen op de hoek van de Vlaardingerstraat (overigens gesloopt in 1964). "Mijn vader had zelf een brood- en banketbakkerij in Zoeterwoude, maar toen zijn zwager Willem stierf, werd ik op mijn zeventiende naar Schiedam gestuurd om mijn tante te helpen en de zaak te bestieren. De sociëteit kwam hier elke woensdagavond bijeen, waarbij een groep vaste kelners hielp. Ik moest erop toezien dat het goed ging. Na de onteigening van Beijersbergen tot aan mijn lidmaatschap van De Vrijheid had ik geen banden met de sociëteit. De eerste keer dat ik als lid deelnam aan de bijeenkomst was wel vreemd; vroeger zei ik altijd tegen de leden 'meneer', daarna werd het opeens 'jij' "Voor de sociëteit word je gevraagd omdat de andere leden het gevoel hebben dat je erbij past. Er zijn circa 120 leden, dus dat kunnen niet allemaal je vrienden zijn, maar vriendschap staat hoog in het vaandel", aldus Ger van Bergen Walraven. Er zijn nog maar enkele leden die de oorlog hebben meegemaakt, dus het referentiekader met de oorlog is er niet meer direct. Rode draad Volgens Will van Wijk (1943) loopt het begrip vrijheid nog wel steeds als een rode draad door de bijeenkomsten. "Zeker bij de opening van de avond door de voorzitter, als hij in zijn welkomstwoord benadrukt dat vrijheid een groot goed is. Ik ken de oorlogsverhalen alleen uit overlevering." Het begrip vrijheid interesseert hem 'mateloos'. Vrijheid is volgens hem ook je dusdanig gedragen dat anderen veilig zijn. "Als schoolmeester heb ik er bij de leer lingen altijd op gehamerd dat we vrijheid moeten koesteren. Het is niet zomaar gekomen dat wij hier "De gezelligheid staat natuurlijk centraal, daarom is het een sociëteit, maar van mij mag 'De Vrijheid' wat meer naar buiten treden. Het Verzetsmonument is een geweldige actie", aldus Will van Wijk (20 jaar lid). Scyedam jaargang 46 nr. 4 121

Scyedam | 2020 | | pagina 13