vrij zijn. Al voordat ik lid werd van de sociëteit bezochten mijn vrouw en ik tijdens vakanties altijd al militaire begraafplaatsen", vertelt Will van Wijk. Hij had twintig jaar geleden niet veel nodig om ja te zeggen op de vraag of hij lid wilde worden van 'De Vrijheid'. "Het is een verbreding van je eigen netwerk en je praat met mensen van verschillende leeftijden en gezindten. En het is hartstikke gezellig om bij elkaar te komen en fijn om eikaars verhalen te horen. Zeker in de meimaand praten we altijd over de oorlog, hoe we alles toen hebben ervaren." Er is geen opkomstplicht zoals bij de Rotary. Iedere woensdag rond zes uur 's avonds druppelen de leden binnen. Van Maison Westhuis, hotel-restaurant De Kroon naar Beijersbergen, hotel Rijnmond en tegen woordig verzamelen de leden zich in het Proveniers huis. Om half zeven gaat het gezelschap aan tafel en wordt de avond geopend. Om half acht wordt het diner opgediend en daarna is er gelegenheid om te schaken, bridgen, te praten. Jan van der Meer: "Ik zou bijna zeggen dat ik ernaar uitkijk om vrienden te ontmoeten. Wat we naar buiten toe doen, is onze deelname aan de kranslegging tijdens de herdenking van de oorlog op 4 mei." Wat Will van Wijk betreft zou de sociëteit meer naar buiten kunnen treden. "Daarom juich ik het ook toe dat we het Verzetsmonument hebben geplaatst. Met dit monument houden we het begrip vrijheid in ere. Vrijheid moet bij ons centraal blijven staan, nu maar ook overmorgen." Ger van Bergen Walraven onder streept dat. "Vrijheid is immers ons heden, verleden en hopelijk ook onze toekomst." Verzetsmonument Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Schiedamsche sociëteit De Vrijheid 1945 is op 7 november jongstleden een verzetsmonument onthuld in het Julianapark. Met dit initiatief wil de sociëteit Schiedamse verzetsstrijders tijdens de Tweede Wereldoorlog eren en de herinnering aan hen levend houden. Het Verzetsmonument is ontworpen door de Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx, die er een eigentijds beeld van heeft gemaakt. In verband met de maatregelen omtrent het coronavirus, was er bij de onthulling weinig publiek aanwezig. Het Verzetsmonument werd onthuld door oud-verzetsman Jan Cornellsse (links) en Reinier Scheeres onder toeziend oog van kunstenaar Sjef Henderickx (geheel rechts) Foto: Peter Elderman. 122 Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 14