Stadskroniek, Han van der Horst Troost-app Nu onze horizon zo verkleind is en we min of meer opgesloten zitten in onze eigen omgeving, neem ik vaak mijn toevlucht tot YouTube. Veel mensen in de hele wereld hebben opnames van hun dashcam geüpload. Zo kun je uitgebreide taxiritten maken door Montevideo, Manila of Calcutta. Ik herinner me nog dat ik veertig jaar geleden voor het eerst landde in een tropisch land. De automati sche deuren van het vliegveld zoefden open. Het was nacht maar een vochtige lucht met een temperatuur van een graad of dertig sloeg me in het gezicht. Voor mij strekte zich een plein uit vol felgekleurde busjes met het front van een jeep en aan alle kanten voor zien van knipperlichten in alle kleuren van de regen boog. Jeepneys! Manila! Het was volkomen vreemd en bizar. Toch voelde het als een soort thuiskomst. Veel mensen hebben zo'n herinnering aan de eerste ontmoeting met een verre en vreemde omgeving. Voor het beste surrogaat ga ik in mijn eigen huiskamer naar naar YouTube ('Short ride through Manila') en vraag en vraag me af waar die motorfiets nu rijdt. Is dat de EDSA, de Eduardo de los Santos Avenue? Bijna voel ik de warmte weer in mijn gezicht blazen. Een vergelijkbare sensatie krijg je na het downloaden van de nieuwste app die het gemeentearchief heeft uitgebracht: Schiedam 1598. Je stapt meer dan vier eeuwen het verleden in en betreedt via een van de poorten onze stad, maar dan met de look en feel van die tijd: overal hangen netten en kom je lijnbanen tegen. Je kunt zien dat Schiedam nooit een rijke stad is geweest. Voor een plaats met 7000 inwoners heeft het een bescheiden kerk en een even bescheiden stadhuis. Hoe is zo'n technisch hoogstandje mogelijk? Het verhaal is elders beter en preciezer verteld. De basis is de kaart die Jacob de Gheyn (1565-1629) in opdracht van het gemeentebestuur maakte. Hij was een alles- kunner die desgewenst ook glas in loodramen, mini aturen en tekeningen leverde. De Gheyn ging op een hoog punt staan, in Schiedam zonder twijfel de toren van de Grote Kerk, om zeer precieze tekeningen te maken. Met behulp van voor die tijd moderne wiskundige technieken kon hij dan de hele stad in vogelvluchtperspectief weergeven. Er bestaan technieken om het blikpunt van de beschouwer te verplaatsen naar de grond, zodat het net is of je huizen van voren bekijkt. Hans van der Sloot heeft dat in de jaren zestig van de vorige eeuw al met kleine stukjes van de kaart gedaan. Nu je een computer aan het werk kunt zetten, is het mogelijk de hele stad op die manier weer te geven zonder dat je jaren aan het ploeteren bent. Dan loopt bij wijze van spreken iemand met een webcam op zijn kop als een soort boa door de stad van 1598 te patrouilleren. Dat heeft het gemeentearchief laten doen. Het resul taat is geweldig. Je maakt echt een tijdreis om bijvoor beeld voor de Overschiese Poort uit te komen, waar toen nog geen trekschuiten aanmeerden. Die zouden Schiedam pas decennia later bereiken. Daarna wandel je de Boterstraat in. Je bent natuurlijk geen eind zestiende eeuwer. Je hebt corona aan je kop en niet het feit dat die grote aartsvijand Philips II einde lijk - ongetwijfeld door Gods hand - is gestorven en in de hel gestort. De generaal die Prins Maurits met zijn Staatse Leger zoveel te doen geeft, Francisco de Mendoza, wens je evenmin een nare dood toe. En je hebt in de herberg niet gehoord dat sommige Rotter dammers, onder wie die rijkaard Van der Veken, op het idee zijn gekomen een vloot via Vuurland naar Indië te sturen. Ze zoeken participanten die willen investeren. En wat die Mendoza betreft, hij stierf in 1623 op 87-jarige leeftijd, onvoorstelbaar oud voor die dagen. Je bent iemand uit de eenentwintigste eeuw die in een stad van 1598 rondloopt. Er wordt wel eens gezegd: het verleden is een ver en vreemd land. Nou, dat zie je om je heen. 't Is misschien wel een wat rozig beeld, als we onze scheidende museumdirecteur Deirdre Carasso mogen geloven. Zij schreef destijds een afstudeerscriptie waar zulke stadskaarten een grote rol in speelden. De opdrachtgevers stadsbestuurders - gebruikten ze als pr-materiaal. Dan moesten hun straten en pleinen er wel een beetje knap bij liggen. Maar niets van dit alles speelt bij zo'n wandeling door je moderne hoofd. Je denkt aan de feestdagen die anders zullen verlopen dan anders, als je het nog een beetje positief wil zeggen. Toch geeft deze duik in het Schiedamse verleden afleiding. Als die app nog niet op je telefoon staat, aarzel dan niet. Hij biedt troost. Anders was je toch niet juist op dit blad geabonneerd.^ Scyedam jaargang 46 nr. 4 123

Scyedam | 2020 | | pagina 15