Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam ging-" Had je al een plan klaar toen je in Schiedam begon? Het leek een hele zware klus te worden, want het ging helemaal verkeerd met het Stede lijk Museum. Waar moet je dan beginnen? "Toen ik in mei 2016 begon in Schiedam had ik geen idee wat ik precies zou gaan doen. Maar er lag een besluit van de gemeenteraad en een actieplan met een duidelijke opdracht. We moesten toen nog wel bedenken hoe we dat precies zouden gaan invullen." Daarmee wijst Carasso op de gestelde doelen: meer Schiedammers trekken, het museum moest een partnerschap aangaan met andere organisaties in de stad, het museum moest ondernemerskwaliteiten ontwikkelen en de landelijke uitstraling op het gebied van moderne kunst moest behouden blijven. In je voorgaande werkkring bij Museum Boij mans Van Beuningen als hoofd relatiebeheer en filantropie hield je je bezig met fondsenwerving. Dat heb je in Schiedam heel goed gedaan. Ik heb het idee dat er meer dan ooit is binnengehaald. Is dat misschien het geheim van je succes? "Het is niet het geheim, maar wel een belangrijke voorwaarde. Het draait om het maken van goede plannen en die goed uitvoeren met het team. De fondsen waren gelukkig erg geïnteresseerd in onze werkwijze: samenwerken met Schiedammers. Daar geloof ik sterk in: samen weten en kunnen we meer." Wat is je erfenis, wat laat je na aan de stad? "Erfenis? Zo denk ik helemaal niet. Er is heel veel gelukt. Maar het is nooit af. Het is belangrijk om dicht op de huid van de tijd te blijven. Ik ben er wel trots op dat nu het hele team zich laat inspireren door de stad. Iedereen doet dat op zijn eigen manier. Ik deed dat onder andere door op het raam van mijn werkkamer aan de Hoogstraat te schrijven 'Klop op het raam voor een praatje'. Veel voorbijgan gers deden dat ook. Daarvan kreeg ik altijd ideeën." In Schiedam zijn veel migranten. Die heb ik nog nauwelijks in het museum gezien. Al zijn er wel succesvolle pogingen gedaan. Bijvoorbeeld met de manifestatie 'Familierecepten'. "Het is moeilijk om iedereen in de stad te bereiken, dat gaat niet vanzelf. Het programma speelt daarin een belangrijke rol, zoals de tentoonstelling Modest Fashion, maar ook diversiteit in je eigen team. Ik ben óók om die reden blij dat de Schiedammer Halil Karaaslan nu in de Raad van Toezicht zit. Ik hoorde hem voor het eerst spreken tijdens een Nacht van de Geschiedenis. En de collectie moet ook steeds meer ieders geschiedenis weerspiegelen, ook die van de migranten. Schiedam is een wereldstad. Het verhaal van de ander moet worden verteld, het geeft mensen een plek in de samenleving. Daarom is lokale geschiedenis zo belangrijk." Hoe krijg je mensen het museum binnen? "Een tentoonstelling is niet voor iedereen de juiste vorm. Soms spreken activiteiten meer aan. Bij Vaandels en Verhalen was de ontmoeting en het gezamenlijk maken en inrichten van de tentoonstel ling met de mensen uit het verenigingsleven heel belangrijk. Een weekend rondom boksen, kunst en stadsgeschiedenis, met wedstrijden, trok weer een heel ander publiek. En ook Plantvakantie verlaagde de drempel van het museum voor Schiedammers en kreeg veel publiciteit. Ik geloof in combinaties en dwarsverbanden, ook tussen kunst en geschiedenis. In Modest Fashion was er bijvoorbeeld een lijn naar de eerste vrouw in de Schiedamse gemeenteraad, Elisabeth Koeten-Ooms, honderd jaar geleden." Het museum is beheerder van zo'n 9.000 histori sche voorwerpen die op de een of andere manier iets met de stad van doen hebben. Die voorwerpen liggen in depot in Rijswijk. Wat zijn de plannen rondom de historische collectie? "Tijdens de huidige renovatie van het museum wordt de collectie vanuit het depot naar de stad gehaald om deze te herwaarderen. Verder gaat het museum actief verzamelen om hiaten te vullen. De histori- 126 Scyedam jaargang 46 nr. 4

Scyedam | 2020 | | pagina 18